
Ulje ploda divlje ruže je prirodan izvor vitamina A. Biljnoulje ploda divlje ruže se dobiva hladnim prešanjem crvenih plodovadivljeg grma ruže koja raste u hladnim dolinama južnih Anda, uČileu. Obzirom da ga je dosta teško dobiti, na tržištu se uglavnomnudi macerat šipka (Rosa canina), koji ne sadrži toliko hranjivihtvari kao divlja ruža.
Djelovanje ulja ploda divlje ruže na regeneraciju kože se upočetku pridodavalo visokom sadržaju nezasićenih masnih kiselinakoji uključuje oleinsku kiselinu (15-20%), linoleinsku kiselinu(44-50%) i linolnu kiselinu (30-35%), uz pomoć vitamina E koji kaoantioksidans neutralizira nestabilne slobodne radikale, te sekoristi za tretmane protiv bora i starenja kože, kao i kod ekcema,čireva i ožiljaka.
Vitamin A brzo djeluje na kožu u smislu pozitivnih promjena,ali obzirom da je vrlo snažnog djelovanja, treba se nanositi uznadzor medicinskog osoblja. Pretjerano korištenje vitamina A možeuzrokovati iritaciju kože u obliku crvenila, peckanja i ljuštenjakože.
Ulje ploda divlje ruže pruža sve prednosti retinola, ali beznuspojava koje se obično dešavaju kod proizvoda koji sadržeretinolnu kiselinu sintetiziranu u laboratoriju.
Retinolna kiselina se nalazi u ulju u svom prirodnom stanju kaodio složenog sustava nezasićenih masnih kiselina. Njeno djelovanjeima učinak polaganog otpuštanja, te se tako izbjegava rizikpredoziranja.
Divlja ruža sorte i vrste
živična ruža (Rosa dumetorum)
poljska ruža (Rosa arvensis)
trnovita ruža (Rosa spinosissima)
zimzelena ruža (Rosa sempervirens)
rđasta ruža (Rosa rubiginosa)
planinska ruža (Rosa pendulina)