
Orhidejama se nazivaju sve biljke iz porodice Orchidaceae.Cijela porodica je dobila ime po dva gomoljasta korijena kojaoblikom podsjećaju na mošnje. Nakon porodice Asteraceae, orhidejesu druga po veličini porodica Anthophyta. Smatra ih se posebnolijepim, i za mnoge je orhideja kraljica cvijeća. Botaničaripriznaju oko 1.000 rodova s 15.000 do 30.000 vrsta. Nema ih jedinona artičkom ledu i pustinjama.
Orhideje mogu biti trajno zelene ili listopadne trajnice kojerastu na zemlji (terestrialne), na drveću (epifitske) ili na kamenu(litofitske). Sve njih odlikuje jedinstvena građa cvijeta koja seodlikuje raznim oblicima i spektakularnim kombinacijama boja.
Cvjetovi su im dvospolni, a sastoje se od tri lapa i tri latice,od kojih se naročito ističe donja latica koju nazivamo i medna usnaili labellum koja je često druge boje i vrlo uočljiva. Nalazimo ihširom svijeta u gotovo svim klimatskim uvjetima, osim na Arktiku,Antarktiku i visokim hladnim planinama. Većina orhideja su biljkeiz tropskih kišnih šuma gdje žive kao epifiti (rastu nadrveću).
One često imaju rizom (zadebljali dio stabljike – služi zaspremanje zaliha hrane) i nose mesnate, zračne korjenove koji supotpuno ili djelomično pričvršćeni na drvo domaćina, a služe zaprikupljanje zračne vlage. Orhideje koje se danas uzgajaju uglavnomsu složeni hibridi dobiveni križanjem raznih vrsta.
Voda za zalijevanje i ovlaživanje orhideja mora biti mekana,lagano kisela (5-6 pH) i topla (20-25°C).
Lisnate orhideje nemaju razdoblje mirovanja pa im je potrebnastalna toplina i vlažnost zemlje. Jedino ih zimi zalijevamo manjenego ljeti. Vrste koje imaju pseudobulbe zimi moraju imati periodmirovanja pa ih tada zalijevamo vrlo malo jer su tada vrloosjetljive na vlagu i ne podnose velike količine vode. Kada se uproljeće pokažu prvi pupovi, počnemo postepeno zalijevati.
Orhideje iz tropskih predjela, gdje prevladava visoka vlažnostzraka, ne možemo uzgajati u stanu. Zato ih ljubitelji orhideja kojisi to mogu priuštiti uzgajaju u posebnim staklenicima tzv.orhidarijima, koji su opremljeni sa svim potrebnim napravama zapostizanje tropskih uvjeta uzgoja.
Orhideje se najlakše razmnožavaju dijeljenjem starijih biljaka.Mogu se uzgajati i iz sjemena, ali to je bolje prepustiti iskusnimvrtlarima. Naime, za klijanje sjemena potrebna je pomoć posebnegljivice s kojom orhideje žive u simbiozi. I za kasniji uspješanrast orhideje potrebno je održati taj poseban odnos, jer supodzemni dijelovi tijela gljive isprepleteni s korijenjem i drugimorganima orhideje.
Zato pri presađivanju moramo paziti da što manje oštetimokorijenski i rizomski sistem. Diobu biljke možemo započeti kadaopazimo nove izdanke biljke. Stare i posušene dijelove pažljivoodstranimo, a mlade sadnice koje su veoma krhke moramo što prijeodvojiti od matične biljke. Ako čekamo predugo s presađivanjem, onejako srastu s matičnom biljkom te se pri diobi lako odlome.
Isto tako potrebno je paziti da se ne potrgaju podzemni gomolji.Ovisno o klimi podneblja iz kojeg orhideja potječe ovise i njeziniposebni uvjeti koje moramo zadovoljiti ukoliko ju želimo uspješnouzgajati u našem stanu. U tome će vam zasigurno puno pomoći i ovatabela u kojoj ćete naći sve što je potrebno za uspješan uzgojpojedinih vrsta orhideja.
Kako biste se mogli poslužiti podacima iz tabele, prilikomkupnje orhideje obvezno tražite podatke o latinskom nazivu biljke,spada li u terestrialne ili epifitske biljke, kao i o uvjetima ukojima je biljku potrebno držati.
Latinski naziv biljke možda vam nećepuno toga predstavljati, alipomoću tog naziva moguće je potražiti pomoć u pogledu uvjeta uzgojadotične biljke, pri čemu vam može pomoći i rubrika našeg časopisa sodgovorima na vaša pitanja.