
Visibaba, je rana proljetnica, naraste od 8-30 cm uvisinu, ona je više3godišnja biljka koja ima lukovicu, cvijet jepovijen prema dolje, a nalazimo ju od nizinskog pa do planinskogpodručja, uz potoke, na livadama, u vrtovima, šikarama i drugimmjestima. Cvijeta od I – IV mjeseca. Treba ju tretirati kaoTOKSIČNABILJKA!
Mačja šapa, je biljka koja naraste od 50-180 cm,stabljika je čvrsta razgranata obrasla čvrstim dlakama, cvjetoviskupljeni u štitove, dosta je jakog mirisa. Ova biljka voli vlažnamjesta, uz rubove šuma, uz potoke. uz vjerovanja da ima ljekovitasvojstva, kao kod snižanja krvnog tlaka, pospješivanju probave, čakse koristila i kao lijek protiv padavice. Traba voditi računa dasvježi sok biljke uz prisustvo sunčevog svjetla može na kožiizazvati upalne reakcije,i stvaranje bolnih prišteva.TOKSIČNABILJKA!
Drijemavac, naraste od 35-60 cm, na vrhu serazvije 2-8 cvjetova zvonasto povijeni prema dolje, cvate od IV-VImjeseca, nalazimo ju uz rijeke i potoke, na vlažnim livadama i uvlažnim šumama. Treba ju tretirati kao OTROVNU BILJKU!
Kalina, biljka grmolikog izgleda naraste do 5 m uvisinu, plod je okruglasta crna i sjajna boba, koja se dugo održina grančici, cvjeta od VI-VII mjeseca, nalazimo je na sunčanim isuhim terenima, uzgaja se i kao ukrasna biljka. Vjeruje se da listi kora pomažu kod nekih kožnih bolesti, upala grla i upala u usnojšupljini, protiv afti, a cvijet kao lijek protiv proljeva. Dok subobice OTROVNE, i nadražuju kožu, sadrže kapilarni otrov,konzumirane u većoj količini izazivaju želudčane tegobe, grčeve,zatajivanje cirkulacije.
Obični cecelj, višegodišnja biljka, izgledomslična djetelini, listovi su trodjelni s dugim peteljkama, cvjetaod IV-V mjeseca, nalazimo ju na vlažnim sjenovitim mjestima s dostahumusa u listopadnim i crnogoričnim šumama. TOKSIČNOST- kod djecekoja su jela ovu biljku kroz duže vrijeme u večoj količini uočenasu oštečenja bubrega, a kod nekih odraslih i krvavi proljevi. Korabagrema je OTROVNA , zabilježeni su slučajevi trovanja djece kojisu žvakali unutarnji dio kore bagrema.
Pokosnica, ima stabljiku visoku od 30-80 cm,cvjetovi složeni u male cvatove, cvjeta od V-VI mjeseca., nalazimoje u sjenovitim šumama. Biljka jeOTROVNA osobito plodovi.
Crveni luk, Kapula je višegodišnja biljka visokaod 60-120 cm, okrugle stabljike, cvjetovi složeni u loptasti cvat,cvjeta od VI-VIII mjeseca. Luk se koriti kao hrana, začin unarodnoj medicini nalazi primjenu kod liječenja unautranjihbolesti. TOKSIČNOST uživanje u večim količinama može izazvatinadražaj želudčane sluznice.
Bijela čemerika, cvjeta od VI-VIII mjeseca,stanište joj je na vlažnim livadama, oko torova i staja i drugimmjestima. Cijela je biljka VRLO OTROVNA smrtna doza iznosi 1-2grama praška od podanka unijetog u probavni trakt, prah od podankaizaziva snažno i nezaustavljivo kihanje.
Zelenčine, Lovorišnja, vrijeme cvatnje od IV-Vmjeseca, najčešće ima izgled zimzelenog grma, plod okruglast crneboje sazrijeva u 8. i 9. mjesecu. Voli plodno zemljište. Svježilistovi biljke mogu izazvati slična trovanja kao cijanovodičnakiselina. IZAZIVA TROVANJE!
Pomoćnica, je uspravna razgranat jednogodišnjabiljka visoka 10-70 cm, cvjeta od VI-X mjeseca, najčešće junalazimo kao korov po napuštenim zemljištima, obradivim površinama, uz putove, uz živice, po voćnjacima itd. Smatra se da su osobitootrovne zelene još nezrele bobice, navode se slučajevi TROVANJAdjece.
Krumpir, cvjeta od VI-VIII mjeseca, ova je biljkasvima nama dobro poznata i nalazi nam se gotovo na svakodnevnojupotrebi, postoji po 1000 različitih sorti krumpira Nezreli plodovikrumpira sadrže VRLO OTROVAN solanin, zabilježeni su teškislučajevi trovanja pa i sa smrtnim ishodom kod djece koja su jelaplodove (bobice) krumpira.
Barska kukuta, Trubeljika otrovna, je višegodišnjabiljka sa zadebljanim podankom, cvjeta od VI-IX mjeseca, nalazi seuz tekuće vode i vode stajačice. Smatra se da podanak jedne jedinebiljke sadrži dovoljno OTROVA da izazove smrt odrasle osobe, većjedan sat nakon unšenja u organizam, moguće ga je zamjeniti spodankom peršina i pastrnka.
Bagrem, je stablo visoko do 25 metara, cvijeta odV-VI mjeseca, nalazimo ga na dubokom rastersitom plodnom ipjeskovitom zemljištu, po živicama u parkovima. OTROVNA je korabagrema! Zabilježeni su slučajevi trovanja djece koja su žvakalakoru bagrema. Bagrem sadrži OTROVNE bjelančevine robin i fasin.
Lovor, Lovorika je zimzeleno drvo ili grm kojinaraste na visinu od 2 do 20 m , i karakterističan je zamediteransko područje, cvjeta od III-IV mjeseca,nalazimo ga namjestima sa malo više vlage u tlu i zraku, razmnožava se mladicamai sjemenjem. TOKSIČNOSTzabilježene su vrlo burne reakcije kodosjetljivih osoba prilikom primjene ulja lovora.
Žuti suncokret, Zelenkada, biljka koju čestouzgajamo u našim vrtovima, cvjeta od III-IV mjeseca,prostire se navlažnim planinskim livadama, proplancima šuma. TOKSIČNOST, postojenavedeni slučajevi trovanja lukovicom sunovrata, zbog konzumiranjazabunom kao lukovica crvenog luka!
Šravi Broć, biljka koja naraste na visini od 50 do100 cm, višegodišnja zeljasta biljka, stabljika sadrži bodlje uzdužruba, cvjeta od VI-VII mjeseca.TOKSIČNOST tokom terapije s pravimbroćom može se pojaviti bezopasno crveno obojenje mokraće, i na toteba upozoriti pacijenta.
Oštri žednjak, je višegodišnja biljka visine od 5do 15 cm, cvjeta od VI-VIII mjeseca, nalazimo ga na kamenjarima,voli sunčana mjesta.. TOKSIČNOST, pripada među otrovne biljke.Vratić je višegodišnja biljka grmolikog izgleda, cvjeta od VII-IXmjeseca, žuti cvjetovi.Nalazimo je uz živice, nasipe, rijeke,puteve i na livadama.TOKSIČNOST teško trovanje kod unutarnjeprimjene pripravka od vratića.
Planinčica je biljkaa koja cvjetažuto,višegodišnja, cvjeta od V-VI mjeseca. Raste na vlažnimlivadama. OTROVNA BILJKA!!
Žabnjak ljutić je višegodišnja uspravna,razgranata biljka, koja ima žute cvjetove, cvjeta od V-IXmjeseca.Nalazimo je uz putove, kanale, bare, izvore i po vlažnimlivadama. Svježa je biljka OTROVNA, a sušenjem se gubi otrovnost.Goveda ga ne pasu.
Vrtna rutvica, Ruta višegodišnja biljka, kojacvjeta od VI-VII mjeseca, raste po kamenjarima, voli vapnom bogatozemljište. Eterično ulje rute u većim dozama djeluje kao abortiv, akod osjetljivih osoba može izazvati crvenilo kože. OTROVNA!
Kostriš, Ranik je višegodišnja biljka koja cvjetaod VI-IX mjeseca, raste po rubovima šuma, uz šumske puteve, načistinama, te na krčevinama. Ima kancerogeno i mutageno djelovanje.OTROVNA!!
Bijela vrba, je listopadno drvo, visoko i do 30 m,cvjeta od IV-V mjeseca, zahtjeva dosta svjetla i vlage, nalazimo jupo poplavnim područjima uz rijeke, jezera po močvarama. Nema joštočnih podataka o toksičnosti.
Velebilje, je višegodišnja biljka koja moženarasti i do 2 m visine,cvjetovi imaju tamnoljubičastu ili smeđuboju. najčešće ju susrećemo na proplancima, uz rubove šuma pokrčevinama, te uz šumske puteve. Bitno je naglasiti da je cijelabiljka VRLO OTROVNA, a osobito bobice koje su primamljive djeci,već količina od 10-20 bobica predstavlja smrtonosnu dozu za odrasluosobu dok je za djecu već u malim količinama može bitismrtonosna.
Zmijin kukuruz, Kozlac, voli humusom bogate šume ivlažne, uz grmlje ga također nalazimo i uz živice. Cijela je biljkaOTROVNA. Privlačne crvene plodove dovode djecu u iskušenje da ihokuse, zabilježeni su smrtni ishodi.
Kukolj, jednogodišnja uspravna biljka saružičastim cvijetom, nalazimo je često u pšenici!! Bitno jeodvojiti sjemenke kukolja ove biljke od zrnja pšenice, da ne bibile s njim smljevene u brašno. 3-5 g brašna iz sjemenki kukoljadjeluje toksično. U znatnoj mjeri visoka temperatura uništavaotrovne sastojke.OTROVNA, BITNO ZA OBRATITI PAŽNJU PRILIKOM UZGOJAPŠENICE!!
Poljska krika, Vidovčica, ima nisku do 30 cmdugačku stabljiku koja raste više uz samo tlo, najčešće jususrećemo kao dosadnu korovsku biljku. Kod krava smanjujemliječnost. TOKSIČNA.
Divlja grašica, najčešće ju susrećemo kako sepenje po drugim biljkama, postoje zabilježeni slućajevi trovanjagrašicom, s čak dvije grašice sa smrtnim ishodom. VRLOOTROVNA!!
Ciklama, lijepa ukrasna biljka, sadrži plodokruglastu čahuru, u većim dozama VRLO OTROVNA. Čak postoje dokazao njenoj primjeni u ratovima u stara vremena.
Likovac, je listopadni grm, za njega jekarakteritično da se prvo pojavljuju lijepi cvjetovi a naknadno ilistovi, voli listzopadne šume, svi su dijelovi ove biljke otrovni,prilikom rada s ovom biljkom potrebno je nositi zaštitne gumenerukavice. 10-12 pplodova sadrži smrtnu dozu OTROVA.
Rosika, Rosulja, biljka je dobila ime po kaplicamakoje se pojavljuju n njoj te izgledaju kao kapljice rose.Nalazimoje na močvarnim terenima. TOKSIČNA je izaziva crvenilo i upalu koddužeg kontakta.
Božur, višegodišnja biljka koju često zamječujemou vrtovima, s izrazito lijepim cvjetovima i mirišljavim. Pripravciiz cvjetova i sjemenki mogu biti TOKSIČNI.
Mrazovac, vrlo lijepa biljka koju nalazimo navlažnim livada često i u vrlo velikom broju, pašnjaci, proplanci. 5g sjemena mrazovca je već opasno po život.OTROVAN!!
Paprena metvica, uglavnom ju nalazimo u kulturi,mentol uzet u većim količinama izaziva upalne promjene u probavnomtraktu.
Metvica, ulje metvice zabilježeni su smrtnislučajevi kod njegove primjene. NE PREPORUČUJE SE OSOBITOTRUDNICAMA – OTROVAN.
Smrekasta mlječika, grmolika bijka, zabilježeni suslučajevi TROVANJA svježim sokom. Heljda, jednogodišnja biljka,vjeruje se da su plodovi heljde za neke životinjske vrsteOTROVNI.
Dobričica, sadrži gorku tvr marubin koji može bitismrtonosan za konja!! Nakon duže upotrebe može imati otrovnasvojstva i po čovjeka. Napomena zauzgajivače konja, OTROVNA.
Graholika, sjemenke svih vrsta izazivaju TROVANJEprilikom unošenja u probavni trakt.
Božje drvce, Kozja krv, Orlovo oko, privlače djecuradi privlačnog izgleda, biljka je otrovna, a osobito su OTROVNIplodovi.
Konopljuša, je zeljasta trajnica, toksičnim sesmatra jer čaj konzumiran u većim količinama izaziva povračanje iproljev.
Sapinika, biljka koja naraste visisne od 30-90 cm,višegodišnja je biljka, može izazvati na mjestu kontaktanadražaj.
Mak turčinak, najčešće ga susrećemo i to u većimkoličinama uz pruge na željezničkim nasipima, u pšenici i popoljima kako svojom izrazito crvenom bojom plijeni pažnju. Postojezabilježenjo trovanje djece koja su konzumirala veće količine čajaod maka.
Vrtni mak, rijetko se nalazi u prirodi kaosamonikli, prvenstveno se uzgaja u kulturi, OPIUM.
Kranjska bunika, Bijeli bun, je višegodišnjabiljka koja naraste do visine 70 cm, nalazimo ju na vlažnim isjenovitim mjestima, na humusnom zemljištu sa podlogom od vapnenca,te u klancima. Cijela je biljka OTROVNA.
Crni gavez, višegodišnja biljka, koja voli šumevrbe i topole, vlažne livade, nalazimo ju uz obale potoka i bara,kraj jezera.Ima kancerogeno i mutageno djelovanje.
Duhan, uspjeva na zemljištima bogatom kalcijem, tevoli topliju klimu. 40-60 g nikotina unijeto kroz usta je SMRTNAdoza.
Oleander, zimzeleni grm kojeg često susrećemo uuzgoju kao ukrasnu biljku za ukrašavanje dvorišta. U većim dozama iuz dugotrajniju primjenu izazivaTROVANJE.
Dragoljub, jednogodišnja biljka s puzećomstabljikom, koja može biti dugačka i do 5m. Uzgaja se kao ukrasnabiljka. Konzumiranje može izazvati želudčane tegobe.
Ricinus, trajnica ili grm koji naraste i do 2 m uvisinu. Ima karakteristične velike ukrasne listove. Susrećemo junajčešće kao ukrasnu biljku. Cijela je biljkaVRLO OTROVNA!! Većvrlo mala količina sjemnki za djecu može biti smrtonosna.
Paskvica, razvodnik, nalazimo ju na vlažnom iumjereno vlažnom tlu, uz kanale, bare, smetlišta uz rubove šuma idr. OTROVNA BILJKA! Postoje zabilježeni slučajevi trovanja djecekoja su konzumirala crvene bobice paskvice.
Cikla, postoji mnoštvo oblika koji se uzgajaju ukulturi, nalazimo ju na poljoprivrednim površinama ili izvan njih.Dugotrajna primjena soka cikle može izazvati zdravstveneprobleme.
Blitvina, je trajnica s odrvenjelim, debelimkorijenom, visina od 30-120 cm. Susrećemo ju po kamenjarima i međužbunjem. Kontak kože s ovom biljkom, a naročito s korijenom ovebiljke, nastaje nadražaj na koži i crvenilo a može nastati i plik,unjeta u organizam izaziva upalu i tjera na povračanje.
Stolisnik, mirišljava višegodišnja biljka, koja senalazi kraj puteva i ograda, karj pruge, uz nasipe, po međama išumskim obroncima. Može izazvati iritaciju na koži prilikomkontakta svježeg soka na suncu.
Kužnjak, Tatura, je jednogodiš nja zeljastabiljka, od 30-130 cm, rasprostranjena je po torovima, zapuštenimmjestima, smetlištima i uz ograde. Si su dijelovi ove biljkeOTROVNI!
Bazga, grmolika biljka, mirišljavi bijeli cvatovi.voli humusna, i vlažna tla bogata dušikom, nalazimo ju u šumama.Kontakt sa svježim cvijetom kod osjetljivih osoba može izazvatialergijske reakcije.
Divlji kesten, posoje zabilježeni slučajevitrovanja djece koji su jeli zelene mesnate dijelove tobolca, alinije po život opasno trovanje.
Šumarica obična, Brebrina, je šumska biljka, volikisela i duboko humusna tla. Šumarica je OTROVNA u svježem stanju.kod osjetljivih osoba svježi sok na koži izaziva crvenilo, osip,nadražaj i plikove.
Divlja tikva, Vražja repa, je višegodišnjazeljasta biljka, koja voli vlažne šume, rubove šuma, vinograde iživice, Upalne reakcije i plikove izaziva svježi sok ove biljke,bobice su SMRTNE!
Lazarkinja, u većim količinama izaziva probavnetegobe i omamljenost. Pavitina bijela, raste u živicama, uz rijekei potoke, u šumi i uz rubove šuma. OTROVNA!
Prstenak, biljka koja je slična kamilici po svomizgledu, prilikom ispiranja očiju s njom izaziva alergijskereakcije.
Divlji krastavac, treba biti vrlo oprezan prilikomnjegove primjene. Kukurijek crni, nalazimo ga u listopadnim šumamabrdskih krajeva. Cijela je biljka OTROVNA, a naročito podanaka.
Ždraljevina, Orlovac, je višegodišnja zeljastabiljka koju najčešće susrećemo uz obale potoka i rijeka, te povlažnim livadama i šumama, kod primjene ove biljke potreban jeoprez rada samog problema doziranja.
Visibaba, je rana proljetnica i zaštičena vrstastoga je njeno branje zabranjeno. Raste po livadama i uz potoke, uvrtovima i dr.OTROVNA BILJKA.
Obična šapika, ova biljka voli vlažna mjesta,stoga je nalazimo po vlažnim livadama, uz šljunčare, rubove šuma,svježi sok ove biljke uz sunčevu svjetlost može izazvati upalnereakcije na koži i prišteve.
Drijemavac, biljka koja je višegodišnja a podzemnidio čini lukovica, voli vlažne livade i šume, treba ju tretiratikao OTROVNU biljku.
Kalina, listopadna i poluzimzelena grmolikabiljka, uzgaja se kao ukrasna biljka, te ju nalazimo na suhim isunčanim terenima. Bobice kaline su OTROVNE.
Obični cecelj, višegodišnja biljka, sličnadjetelini, ima cvjetove bijele ili ružičaste, raste na vlažnim isjenovitim mjestima, djeca koja su konzumirala ovu biljku duževrijeme imaju oštečenja bubrega.
Pokosnica, raste u sjenovitim šumama, OTROVNAbiljka , osobito plodovi.
Crveni luk, Kapula, uzgaja se po vrtovima,nadražajželudčane sluznice može izazvati ako se uživa u večimkoličinama.
Čemerika, Bijela čemerika, voli vlažne livade,šumske proplanke i krčevine, u velikom broju oko torova i staja,cijela je biljka VRLO OTROVNA!! Smrtna doza je od 1- 2 g praška odpodanka unijetog u probavni trakt, prah od npodanka izaziva snažnoi nezaustavljivo kihanje OPREZ KOD NJENE PRIMJENE.
Lovorvišnja, Zeleniče, najčešće ima izgledzimzelenog grma, voli plodno zemljište, svježi listovi moguizazvati slično trovanje kao cijanovodična kiselina,OTROVNA.
Pomoćnica, čest korov po napuštenim zemljištima,oranicama i dr. OTROVNE su zelene još nezrele bobice, po djecusmrtno otrovne.
Krumpir, nezreli plodovi krumpira su VRLO OTROVNI,djeca koja su jela plodove (bobice) krumpira umrla su.
Trubeljika otrovna, kao što i samo ime govori ovoje OTROVNA biljka koju nalazimo u priobalnom pojasu tekućih voda ivoda stajaćica. Smatra se da samo jedan podanak ove biljke možeizazvati smrt odrasle osobe. PODANAK OVE BILJKE JE MOGUĆE ZAMJENITIS PODANKOM PERŠINA I PASTRNAKA.
Bagrem, može narasti i do visine od 25 m, korabagrema je OTROVNA. Primorski vrisak, Bresina, je grmolika biljka,izaziva alergijske reakcije.
Mišjakinja, uglavnom ju susrećemo kao puzećujednogodišnju biljku, nalazimo ju po vrtovim , pokraj puteva iograda, vinogradima , oranicama i po međama, smatra se da je ovabiljka otrovna..
Pasji kupus, Divlja paprika, je višegodišnjazeljasta biljka. nalazimo ju na livadama i na suhim i sunčanimmjestima, te uz putove i po rubovima šuma.OTROVAN!
Iđirot, trajnica, često ju nalazimo i vidimo umočvarama, barama i uz rijeke i kanale, vjeruje se da imakancerogena svojstva.
Đurđica, nalazimo ju po svijetlim šumama, livadamai krčevinama, OTROVNA!!
Anđelika, dvogodišnja ili višegodišnja aromatičnabiljka, susrećemo ju po livadama, uz potoke, bare po izvorima,toksično je eterično ulje, osobito opasno za trudnice.
Medvjeđe grožđe, zimzeleni grm s crvenim bobicama,kod duge primjene može doći do trovanja.
Divlji pelin, višegodišnja biljka, OTROVNA.
Pelin, trajnica od 60-120 cm visoka, dugotrajnijomprimjenom izaziva trovanje.
Kukuta, jednogodišnja ili dvogodišnja biljka,,nalazimo ju u blizini naselja po ruševinama, međama i u živicama.CIJELA JE BILJKA VRLO OTROVNA!!
Breza obična, je dekorativno drvo bijele kore kojenaraste i do 3m visoko. Kod osjetljivih osoba može izazvatipodražaj na koži.
Kleka, zimzeleni uspravni grm ili drvo koje moženarasti i do 6 m visoko, njegovo ulje u većim dozama može izazvativeće podražaje i krvarenja, a osobito ještetan za trudnice!!
Krkavina, Krušina, grm ili niže drvo a moženarasti i do 5 m visoko, nalazimo ju na vlažnim mjestima u šumi,sadrži plodove crvene boje koji su privlačni za djecu, OTROVNA.
Peršin, začinska biljka,u većim količinama OPASANZA TRUDNICE!!
Bršljan, zimzelena penjačica, svi se dijelovibršljana smatraju OTROVNIMA, a osobito plodovi!
Šimšir pitomi, je grm ili nisko drvo često ganalazimo u vrtovima kao ukrasni grm, u većim dozama OTROVAN.
Paprika ljuta, u većim dozama opasna. Hren ljuti,postoje zabilježene alergijske reakcije u pojedinimslučajevima.
Dunja, grm ili niže drvo nepravilne krošnje kojemože narasti do 8 m. Veća količina stučenih sjemenki dunjestavljenih u vodu može izazvati trovanje kao cijanovodičnakiselina.
Bukva, listopadno drvo koje može narasti i do 50m, plodni ovoj može izazvati trovanje.
Ječam, hordenin koji se nalazi u zrnu ječma može uvećim količinama izazvati štetne posljedice.
Božikovina, zimzeleni dekorativni grm ili drvo,plodovi božikovine su VRLO OTROVNI, iako primamljivi za djecu,treba voditi računa da se ne smiju konzumirati.
Mahonija, zimzeleni grm koji može narasti dovisine od 2 m, uzgaja se kao ukrasna biljka po vrtovima iparkovima, kronzumirane bobice izazivaju proljev i povraćanje.
Kopitnjak, je višegodišnja trajna zelena biljka,najčešće ju nalazimo po bukovim i hrastovim šumama, prekoraćenimkonzumiranjem izaziva TROVANJE.
Orah, drvo koje je visoko i do 25 m, postoječinjenice o oštećenju epiderme zbog primjene kreme za crnjenje kojaje sadržavala juglan.
Pasjakovina, grm ili drvo koje može narasti dovisine od 5 m, kod konzumiranja veće količine plodova dolazi donadražaja, proljeva, povraćanja i dr.
Grah, Pasulj, nalazimo ga na poljoprivrednimpovršinama, kod primjene svježih neprokuhanih sjemenki graha imahuna može doći do trovanja fazinom.
Mogranj, grm ili nisko drvo, u visokim dozama možebiti opasan! Pogančeva, višegodišnja biljka često ju nalazimo uvrtovima po nasipima i uz pototke, za njega je specifičan zreliplod crvena boba, potpuno obavijena čaškom, i upravo ta čaška sesmatra OTROVNOM!
Češnjak, Bijeli luk, se uzgaja po vrtovima,njegovo ulje nadražuje sluznicu, a češnjak uživan u većimkoličinama izaziva proljev, povraćanje i upalu bubrega.
Tisa, VRLO OTROVNA cijela biljka. Rajčica, postojezabilježeni slučajevi preosjetljivosti na rajčicu, zbog solanina ihistamina.
Jarebika, raste kao drvo ili grm, svježi plodoviuzeti u većim količinama izazivaju nadražaj i i jak proljev.
Bljušt, je zeljasta povijuša i otrovna biljka,osobito su opasne za djecu privlačne crvene bobice. OTROVNA!!
Vinobojka, cvjetovi u grozdovima, plod bobakasnije tamno crvene ili crne boje, konzumiranje veće količinebobica izaziva TROVANJE!
Obična kiselica, Kiseljak veliki, može narasti ido 1m, voli umjereno vlažne livade i voćnjake, mladi listovi sadrževeliku količinu oksalne kiseline.
Vranino oko, Križarica, zrele bobice izazivajutrovanje, i ostali pripravci iz ove biljke su OTROVNI.
Štavelj, zeljasta biljka , koja je razgranata i do1m visoka, pripravci od korijena mogu izazvati i smrt, OTROVNA.
Brusnica, bitno je napomenuti da kod dugotrajneupotrebe većih količina može dovesti do oštećenja jetre.
Hudika, Crna udika, je grm ili drvo koje moženarasti i do 5 m, postoje podatci o TROVANJU prilikom konzumacijeplodova u većim količinama.
Tuja, najčešće se kod nas pojavljuje kao ukrasnigrm u vrtovima i parkovima, nije preporučljiva njegovaprimjena!
Velika kopriva, nije preporućljivo prekoraćivatidozu za unutrašnju primjenu.
Šibikovina, Crvena udika je grm koji ima crveneplodove, OTROVNA BILJKA.
Obična paprat, raste u sjenovitim mjestima ulistopadnim i crnogoričnim šumama, već kratko vrijeme nakonuzimanja ekstrakta mogu se pojaviti povraćanje, smetnja vida,glavobolja i vrtoglavica.
Pastrnak, voli suhe i umjereno vlažne livade,pojavu plikova na koži i crvenilo može prouzročiti svježi sok ukombinaciji sa sunčevim svjetlom. Bujad, OTROVNA.
Celer, rijetko se javljaju alergijske reakcije.Kurika, grm ili nisko drvo, OTROVNA.
Bijeli bor, djeca su osjetljiva na ulje.
Kadulja, Žalfija, primjena eteričnog ulja u većimkoličinama može izazvati grčeve, a osobito je opasno eterično uljeu večim količinama za trudnice!!
Zelenkada, lukovica zelenkade izazivaTROVANJE.
Jetrenka, OTROVNA!
Oštri žednjak, OTROVNA biljka.
Sasa, nalazimo ju na toplom tlu, cijela je biljkaOTROVNA.
Kandlika, OTROVNA biljka.
Vratić, je višegodišnja biljka, izazivaTROVANJE.
Ružmarin, je aromatični grm ne treba pretjerivatisa njegovom primjenom u obliku eteričnog ulja, TRUDNICAMA SE NEPREPORUČUJE NIKAKVA PRIMJENA RUŽMARINA.