
Biljke se kisikom koriste za razlaganje hranjivih šećera, pričemu oslobađaju energiju i ugljik dioksid. Taj proces zovemodisanjem. Disanje je u osnovi proces suprotan fotosintezi. Biljkaposredstvom kisika razlaže šećere dobivene fotosintezom na ugljikdioksid i vodu, a pritom oslobađa energiju potrebnu za drugeaktivnosti, kao što su na primjer rast i razmnožavanje. Disanje seodvija u sitnim staničnim tjelešcima koje zovemo mitohondrijima.Oko 40 posto energije pohranjene u obliku šećera pretvara se ukemijsku energiju, a ostatak se oslobađa kao toplina.
Biljke hranu proizvode fotosintezom. To je proces u kojemposredstvom sunčeve energije pretvaraju ugljik dioksid i vodu ušećere. Fotosinteza ovisi o zelenom pigmentu klorofilu koji hvatasunčevu svjetlosnu energiju. Klorofil se nalazi u malimtvorevinama, kloroplastima, koje su najbrojnije na gornjoj stranilista. Klorofil pretvara svjetlosnu energiju u kemijsku, te takopotiče fotosintezu. Biljka pretvara ugljik dioksid i vodu u šećere,koje tada prenosi do drugih tkiva i pohranjuje u obliku škroba.
Parazitske biljke ovise o domaćinu i njegovoj hrani. Budući danemaju zelene listove, hranu ne mogu proizvesti fotosintezom, većje uzimaju iz tkiva drugih biljaka. Parazitske biljke su one koježive na drugim biljkama, a da one od njih nemaju koristi. U nekimslučajevima mogu čak naškoditi domaćinima. Viline kose su jedna odnajvećih skupina nametničkih biljaka. Imaju duge, crvene ili žutestabljike koje se ovijaju oko domaćina i malene Ijušturastelistiće. Većina ih živi na malim biljkama, primjerice koprivama,ali neke nalazimo i na velikom drveću. Male biljčice se brzoomotaju oko domaćina te svojim crpkama brzo prodiru.