
Akvarijske biljke imaju jak dekorativni učinak na promatrače.No, akvarijske biljke važne su za akvarijsko stanište iz potpunodrugih razloga. Vodene biljke prikupljaju dio tvari kao što sunitrati koji zagađuju vodu da bi se razvijali. Međutim, biljke mogupotrošiti samo određenu količinu nitrata za svoju prehranu.
Ako količina nitrata prijeđe određenu granicu tolerancije, tošteti čak i biljkama. Akvarijske biljke proizvode kisik za vrijemefotosinteze. Ako nemaju dovoljnu količinu svjetla, hrane iugljičnog dioksida, biljke ne rastu pravilno, a razina kisika uvodi opada.
Posljedica su slabiji uvjeti života za ribe i biljke i opasannedostatak kisika za ribe. Odgovarajuća njega za biljke jeneophodna. Akvarijske biljke služe također i kao podloga zamriještenje kod nekih ribica, stvaraju zaklon i služe kao prirodnateritorijalna barijera. Iz tog razloga, za biotop akvarijapreporučaju se prave biljke, a ne umjetne.
Biljke u akvariju možemo podijeliti na: pozadinske biljke – svevrste visokog rasta pogodne su za pozadinu. Obično rastu brzo, aline preširoko. Biljke srednjeg rasta – bujne samostojne biljkedoimaju se lijepo na promatrače. Prednje biljke – dekorativneprednje biljke bi trebale ostati skroz male da ne priječe pogled naakvarij. Plutajuće biljke – biljke koje plutaju po površini vodenude ribicama skrovište i mjesto za mriještenje.
Mora ih se redovito prorjeđivati jer bi mogle inače uskratitisvjetlo podvodnim biljkama. Biljke koje brzo rastu trebaupotrijebiti kod prvobitnog postavljanja akvarija tako da seakvarijska okolina brže i bolje stabilizira. Da bi biljke rasle ubujnoj zelenoj boji, možete dodati tekuće hranjivo gnojivoobogaćeno željezom koje osigurava živu, bogato zelenu boju.Prilikom ukrašavanja akvarija potrebno je slijediti neke upute.