
Bolesti od krpelja su zarazne bolesti, a jedanod načina prevencije je cijepljenje protiv krpelja. Evo koje subolesti koje prenose krpelji…
Krpelji su značajni kao prijenosnici zaraznihbolesti. U Hrvatskoj se ugrizom krpelja mogu prenijeti Lymeborelioza i krpeljni meningoencefalitis (KME), a iznimnotularemija, Q groznica, erlihioza, babezioza i neke rikecioze.
Uzročnik krpeljnog meningoencefalitisa (KME)je virus. Virus KME pripada skupini arbovirusa, tj. virusa što ihprenose člankonošci (artropodi). Kao prirodni spremnik KME virusasluže različite vrste malih šumskih glodavaca, zatim jež, krtica,te rjeđe ptice močvarice i šišmiši. Prenosilac virusa je krpelj, unašim krajevima to je šumski krpelj, Ixodes ricinus. On može bitizaražen u svim stadijima svog životnog ciklusa tijekom hranjenja naživotinji kojoj se virus nalazi u krvi, a virus perzistira ukrpelju do kraja njegova života. Budući da je utvrđeno da se virusrazmnožava u krpeljima i transovarijalno prenosi s jedne generacijena drugu (u njima se održava 2 do 3 generacije), krpelj služi i kaospremnik i kao prenosilac KME virusa.
Za prevenciju krpeljnog meningoencefalitisa(KME) postoji mogućnost specifične zaštite koja se provodicijepljenjem. Time se postiže da imunološki sustav osobe koja secijepi stvori specifična antitijela na virus KME. To je tzv.preekspozicijska zaštita, odnosno zaštita prije uboda krpelja.Cijepljenje protiv KME preporučuje se osobama koji profesionalnoborave u prirodi (npr. šumari,) ili koje trajno ili povremenoborave u prirodi u području s endemskim KME (planinari, izletnici,rekreativci, lovci).
Zaštita koja se postiže osnovnom imunizacijom(3 cijepljenja) traje 3-5 godina, pa se treba docijepiti 3 godinenakon zadnjeg cijepljenja, a nakon toga docjepljivati jednom dozomsvakih pet godina kako bi se održala zaštitna razina titraantitijela.