
Kako prepoznati autizam i autistično dijete? Koji su simptomi inačini za liječenje autizma?
Autistični poremećaj je razvojni poremećaj koji spada u grupupervazivnih razvojnih poremećaja uz Rettov poremećaj,dezintegrativni poremećaj u djetinjstvu, Aspergerov poremećaj ipervazivni razvojni poremećaj-neodređen.
Ti su poremećaji okarakterizirani odstupanjima u razvojupsihičkih funkcija koje su važne za razvoj socijalnih vještina,jezika/govora, pažnje, percepcije, motorike… Autizam se smatrarazvojnim poremećajem jer se razvija tijekom ranih godina života, aklinička slika mijenja se s razvojem mozga. Autizam se četiri putačešće javlja kod dječaka nego kod djevojčica. Uzrok autizma još jeuvijek nepoznat, ali se sa sigurnošću može reći da različitičimbenici (neurobiološki, genetički, vanjski) svojimmeđudjelovanjem dovode do pojave autizma.
Autizam se uglavnom ne dijagnosticira prije treće godineživota, no vrlo je važno rano otkrivanje djece s razvojnimteškoćama i njihovo uključivanje u ranu intervenciju. Neki odznakova koji mogu potaknuti sumnju kod roditelja da potraže stručnupomoć su: izostanak kontakta oči u oči, teškoće u uspostavljanjuodnosa s vršnjacima, smanjena sposobnost izražavanja ugode, akorazvoj govora kasni ili potpuno izostaje, izostaju spontane igreoponašanja ili pretvaranja, ako je prisutno stereotipno irepetitivno lupkanje, savijanje prstiju ili duga zaokupljenostdijelovima predmeta…
Postoje različiti tretmani i metode koje mogu poboljšatifunkcioniranje osoba s autizmom. Kroz sve metode proteže se nužnostkreiranja poticajne, zaštitničke sredine pune razumjevanja, uzmnoštvo stabilnih emocionalnih odnosa. Djeca i osobe s autizmommoraju se osjećati sigurnima, a to se može postići strukturiranomsredinom, stabilnim kontaktima i doziranim stimulacijama teedukacijsko-rehabilitacijskim programima koji potiču doživljajuspjeha i kompetencije.