
Ne znate što znači bijeli jezik kod odraslih ikoji simptomi to uzrokuju. No, primijetili ste i da vam zadah nijenajbolji. Kako se svega toga riješiti? Pa jeste li znali da jenajbolja sprava za čišćenje jezika upravo četkica za zube.
Evo nekoliko savjeta koji vam mogu vam pomoćida prevenirate neugodan zadah iz usta ili da ga se u potpunostiriješite, a to vam preporučuje plivazdravlje.hr
Četkajte zube nakon svakog jela. Pravilnočetkanje se izvodi kružnim pokretima, a na u smjerunaprijed-natrag. Jednu četkicu za zube držite i na radnom mjestu,kako biste doista mogli nakon svakog obroka zube očistiti odkomadića hrane. Soda bikarbona može ponekada poslužiti umjestozubne paste, jer uz dobru moć čišćenja pomaže pri uklanjanjuneugodnog zadaha. Ako četkanje nije moguće, tada nakon jela usnušupljinu što detaljnije isperite vodom. Osvježivači daha, poputžvakaćih guma, bombona ili tekućina za ispiranje usta samokratkotrajno maskiraju zadah te se nikako ne mogu smatrati zamjenomza redovitu higijenu.
Četkajte jezik. Prilikom četkanja zubi, nezaboravite na jezik. Redovitim četkanjem jezika s njega skidamoodumrle stanice i ostatke hrane koji se na njemu nakupljaju i važansu uzrok neugodnog zadaha. Za četkanje jezika savjetuje sekoristiti četkicu s mekanim zupcima.
Redovito mijenjajte četkicu za zube. Birajtenježnije četkice, a najmanje svaka 3 do 4 mjeseca staru četkicubiste trebali zamijeniti novom.
Zubni konac koristite barem jedanput na dan.Uz pomoć zubnog konca, nakon što ste savladali pravilnu tehnikukorištenja, moći ćete ukloniti i najmanje ostatke hrane sa zubi iiz prostora između njih.
Redovito čistite zubne mostove, proteze imobilne aparatiće za korekciju zubi. Naime, mostovi, proteze iaparatići laka su i omiljena meta bakterija, stoga je neophodnanjihova redovita higijena. Barem jedanput na dan potrebno ih jeočistiti prema uputama vašeg stomatologa.
Pijte dovoljno vode. Kako biste održalipotrebnu vlažnost usne šupljine, potrebno je dnevno popiti oko 8čaša čiste vode, a preko ljeta i više.
Izbjegavajte konzumiranje kave i alkkoholnihpića, a kada ste žedni nikako ne posežite za slatkim sokovima iledenim čajevima (čak niti i onima zaslađenima umjetnim sladilima),već stvorite naviku da pijete čistu vodu.
Pravilna prehrana. Prehrana koja je potrebnasvakom organizmu, a koja će prevenirati ili ublažiti zadahuključuje mnogo vlakana, cjelovitih žitarica, svježeg voća ipovrća. Na zdrav dah posebno blagotvorno djeluje sirovo lisnatopovrće, jabuke, celer i naranče koji osvježavaju dah i čiste zube,a uz to i potiču protok sline. Izbjegavajte začinjenu, ljutu hranujakog mirisa poput češnjaka, ljute paprike, salame i sl.
Redovito odlazite na kontrole kod stomatologa.Jednom godišnje potrebno je posjetiti stomatologa i napravitikompletan pregled zubi i usne šupljine. Na taj način osigurat ćeteoralno zdravlje i na vrijeme početi liječiti eventualnestomatološke probleme.
Razvijanje zdravih higijenskih navika udjeteta. U što je ranijoj dobi moguće, treba dijete osvijestiti danakon uzimanja hrane (barem slatkog), ispere usta i zubiće običnomvodom. Postepeno ga potom treba navikavati na pranje zubićačetkicom i pastom. Prvi posjet zubaru trebalo bi ugovoriti prijenego što nastanu problemi sa zubićima. Naime, dijete će se na tajnačin upoznati sa stomatologom, steći povjerenje, a pri tome nećeosjećati bol i strah. Djetetu ne dopustite da koristi tekućine zaispiranje usta, jer one mogu sadržavati alkohol i biti opasne akose udahnu ili progutaju.