
Čišćenje mrlja s kamena (granita, mramora,keramike itd.) može predstavljati problem, a ono što možete odmahučiniti da ne pogriješite je ukloniti mrlju što prije.
Ukoliko je u pitanju tekućina, možete jepokupiti papirnatim ubrusima ili maramicama, pri čemu treba pazitida papir lagano upije tekućinu koju ne bi trebalo trljati da je nebiste još više razmazali. Za čišćenje bi trebalo koristiti hladnuvodu te sredstvo za pranje kamena ili neko drugo neutralnosredstvo. Postupak možete ponoviti više puta.
Ukoliko je mrlja i nakon toga vidljiva, onda je vjerojatnoveć došlo do kemijske reakcije te oštećenja kamena. Neka odsredstava za kamen mogu miješanjem sa prolivenom tekućinom kemijskireagirati te promijeniti karakteristike i tako potpuno oštetitipovršinu, te zato koristite samo provjerena sredstva za čišćenje.Sredstva koja na sebe vežu tekućinu zovemo upijači, jer na sebevežu prolivenu tekućinu. Mramor naročito, a i neke druge vrstekamena i keramike su naročito porozni, te ukoliko tekućina nijeodmah uklonjena upiti će se u pore, te je čišćenje time znatnootežano.
Prije upotrebe sredstva za čišćenje, važno jeznati od čega je mrlja nastala, na kojoj je bazi odnosno kojegkemijskog sastava, jer se može dogoditi da sredstvo sadrži željezokoje će reagirati sa nekim kemijskim elementom u mrlji, te tako ureakciji sa npr. kiselinom može nastati hrđa itd.
Za korištenje upijača slijedite upute:
1. Područje mrlje očistite hladnom, pomogućnosti destiliranom vodom i sredstvom za kamen
2. Upijač pomiješajte s odabranomkemikalijom
3. Dobivenu pastu nanesite na zamrljanopodručje, ne predebelo kako se ne bi dugo sušilo
4. Prekrijte pastu plastičnim poklopcemili folijom
5. Ostavite pokrivno 12-24 sata
6. Otkrijte i provjerite da li se pastaosušila, ako nije ostavite je otkrivenu dok se potpuno osuši
7. Kad se osuši uklonite pastu i isperitepodručje
8. Ukoliko je mrlja još uvijek postojana,ali je nekako izblijedjela, ponovite postupak sve dok skroz nenestane, ako nikako ne ide, odustanite i obratite se stručnoj osobiili zamijenite ploču.