
Bolesti prljavih ruku uzrokuju virusi koji prenose hepatitisA, poliomijelitis, virusne dijareje i bakterije koje uzrokujutrbušni tifus, dizenteriju te paraziti koji mogu izazvati amebnudizenteriju.
Crijevne zarazne bolesti, bilo da se radi u slučaju bolesnikaili kliconoši, prilikom defekacije (hepatitis A, trbušni tifus,dizenterija) ili uriniranja, ako ne operu ruke na higijenskiispravan način, neposrednim dodirom mogu lako prenijeti infekcijuna drugu osobu slabijeg imunološkog sustava. Prljave, klicamazagađene ruke imaju ključni značaj u prenošenju osnovnih uzročnikacrijevnih, respiratornih ili kožnih zaraznih bolesti.
Ove zarazne bolesti se mogu prenijeti i indirektnim kontaktomkoji se ostvaruje putem kontaminiranih predmeta i stvari koje jeprethodno koristila bolesna osoba ili kliconoša.
Stoga, ruke treba prati ne samo pre jela, već i poslekorištenja WCa. Ako pranje ruku nije odmah moguće ne trebadodirivati usta, nos ili oči, kao ni predmete preko kojih bi senaknadno kontaminirali prsti sve dok se ne operu ruke.
Pranje ruku običnom, tekućom vodom i sapunom je izuzetnovažna preventivna mjera. Ruke služe kao direktan i kao indirektanput prenošenja zaraznih bolesti, a njihovim pranjem smanjuje seopasnost da se čovjek zarazi i da zarazu prenese na druge.
Posuda sa vodom u kojoj je sapun također može sadržavatimikroorganizme – uzročnike zaraznih bolesti, pa je stoga neophodnona javnim mjestima koristiti tečni sapun u zatvorenim posudama.
Za brisanje ruku se ne bi trebao upotrebljavati zajedničkiručnik, već papirni ubrusi ili maramice, sušilo za ruke ilijednostavno pustiti da se ruke osuše same.