
Išijas je bol koji se prostire čitavom dužinom živca koji ideiz donjeg dijela kičme, preko kuka, zadnjom stranom butine ipotkoljenice, sve do stopala. Što duže bol traje, sve više sespušta niz nogu koja postaje slabija i odumire. Uzroka zbog kojihnastaje išijas je mnogo, a bolesnika još više.
Išijas, naglo nastao, prolazi obično, s liječenjem ili beznjega, posle dva do tri tjedna mirovanja. Poslije oboljenja dugojoš ostaje povremeni bol u nozi, naročito pri promjeni vremena.Liječenje se, uz mirovanje i ležanje, sastoji u uzimanju aspirina,vitamina ili uzimanja sredstava koja stišavaju procese, naravno,ako je to savjet liječnika.
Dugotrajni išijas, naročito kod osoba u poodmaklim godinama,zahtijeva veću obazrivost u postavljanju dijagnoze, kao i uliječenju. Bolesnik tada ne treba spavati na ravnoj postelji isvakako treba izbjegavati podizanje tereta pri ispravljanju i dapraviti nagle pokrete. Ako se kao posljedica išijasa javi poremećajfunkcije potencije, značajne slabosti mišića i atrofije, znacikompresije kičmene moždine i dugotrajni bolovi, potrebna jekirurška intervencija.