
Tekućice ili tekuće vode spadaju u kopnene vode. Dijele sena: izvore, potoke (to je vrsta tekućica koje imaju do 5 širinakorita), rijeke (ovo su tekućice čije korito ima širinu veću od 5metara).
Kod tekućica ne postoji vertikalna stratifikacija temperature,otopljenog kisika i ugljičnog dioksida nego postoji longitudinalnigradient. To se naravno odražava na živi svijet u tekućicama poštosu to važni parametri za rasprostranjenost biljaka i životinja.
Imajući u vidu spomenute parametre (temperatura, količinu kisikai ugljičnog dioksida) kod tekućica može se razlikovati: gornji,srednji i donji tok. Za gornji tok karakteristična je niskatemperatura i viskoka koncentracija kisika.
Za srednji tok značajna je manja količina kisika, više ugljičnogdioksida i veće kolebanje temperature. U donjem toku postoji velikokolebanje temperature, kisika i ugljičnog dioksida.
Općenito se može reći da u tekućicama, zbog brzine vode, postoježivotinje koje su razvile posebne prilagodbe za takvo stanište teposjeduju razna pomagala koja im omogućuju stabilnost u odnosu namedij.