
Prilikom kupnje hrčka pripazite na vanjski izgled (dlaka,oči, njuškica koji moraju biti čisti i bez rana) i na temperamenthrčka (veseo, živahan, znatiželjan). Kada ga donesete kući, stavitega u njegov kavez i ostavite ga nekoliko dana na miru kako bi seupoznao s novonastalom situacijom.
Zahvalan je za održavanje i nema neugodnih mirisa ako mu seomogući odgovarajući smještaj. Za smještaj hrčka najbitniji jekavez koji mora biti određenih dimenzija, najmanje 60 x 50 x 40 cm.Nikako ne kupujte manje kaveze jer je hrčak izrazito aktivan itreba mu prostora.
U kavez osim hrane, vode, stelje, igračaka, ne zaboravitestaviti kućicu u kojoj hrčak, osim što spava, gradi svoje gnijezdo.Sve ovo možete naći u specijaliziranim trgovinama za kućne ljubimceili se možete potruditi i napraviti sami. Kod hranjenja trebapaziti da kupujete hranu za hrčke.
Ne kupujte druge vrste jer nisu primjerene za njih. Odabereteli pogrešnu hranu, može se dogoditi da svome hrčku uskratitebjelančevine ili druge važne elemente u prehrani te izazovetebolest. Osim gotove hrane hrčci rado jedu jabuke, banane, salatu,lješnjake. Kada odlučite smjestiti kavez na neko mjesto, trebatepripaziti da na tom mjestu nije propuh, ne stavljajte kavez da budena izravnom suncu cijeli dan ili pak da mu je hladno. Isto tako,kada smjestite svog ljubimca u kavez, pazite da dobro zatvoritevrata, kako vas ne bi iznenadili jer su majstori u bijegu
Najčešće bolesti koje susrećemo kod hrčka su bolestirespiratornog sustava, tumori, bolest mokrog repa koja je izrazitozarazna i nažalost vrlo učestala u hrčka. Uzrok bolesti jenepoznat, premda je poznato da promjene u hranjenju, stres iprevelika naseljenost u nastambi hrčka mogu uzrokovati bolest.Uzrokuje gubitak teka, promjene u ponašanju (nevoljkost),letargija, mokro područje anusa i repa, smrt nastupa brzo i velikaje mora ljubitelja hrčka. Vlasnici vrlo često sami odlučuju oprimjeni lijekova, što nije dobro, jer osim što ne znaju što trebaprimijeniti, hrčku daju prevelike doze lijekova.
Jedna zanimljivost u hrčka je stanje hibernacije. Pojavljujese ako temperatura sobe u kojoj se nalazi hrčak naglo padne. U tomstanju hrčak je mirniji i disanje mu se znatno usporava. Mnogivlasnici ne znaju za hibernaciju pa se događa da nakon izbivanja izkuće kada temperatura padne, nađu svog hrčka u stanju hibernacije,a oni misle da je bolestan ili mrtav. Znači ne paničarite, dovoljnoje da temperaturu prostorije polagano vraćate u normalu i vaš ćehrčak ponovno stati na svoje noge.
Hranu mu stavljamo u keramičke zdjelice, dok je vodu najboljestaviti u tlačne pojilice, koje se mogu nabaviti u specijaliziranimprodavaonicama, lako vlada mišljenje da su glodavci isključivobiljožderi, to je samo djelomično točno. Kupovne mješavine zrnja(suncokret, pšenica, kukuruz) čine glavnu hranu, dok voće, povrće izelenje zaokružuje taj jelovnik. Kao izvor bjelančevina, životinjitreba povremeno ponuditi krtog mesa. Povoljna je i industrijskipripremljena hrana za pse, a maslačka, crvene djeteline, korijenarepe, te raznih trava ljeti i sami možemo naći na livadama.