
Laneno ulje bogato je alfa-linoleinskomkiselinom, esencijalnom masnom kiselinom koja povoljno djeluje nabolesti srca, upalne bolesti crijeva, artritis i niz drugihstanja.
Sadrži i grupu tvari pod nazivom lignani kojimogu igrati ulogu u prevenciji raka. Ulje sjemenki lana sadrži50-60% omega-3 masnih kiselina (dvostruko više od ribljegulja).
Alfa-linoleinska kiselina pripada skupiniomega-3 masnih kiselina zajedno sa eikozapentanoičnom kiselinom(EPA) i dokozaheksanoičnom kiselinom (DHA). Prirodni izvor EPA iDHA prvenstveno predstavlja riba, dok se alfa-linoleinska masnakiselina nalazi u lanu i nekim biljnim uljima. Iako je strukturaovih spojeva slična, to nužno i ne znači da imaju jednaki učinak utijelu.
Posebno je važno održati povoljnu ravnotežuomega-3 i omega-6 masnih kiselina, a što se postiže pravilnomprehranom. Dok omega-3 masne kiseline smanjuju upalne procese,omega-6 ih pojačavaju. Smatra se da zdrava prehrana trebasadržavati otprilike dva do šest puta više omega-6 masnih kiselinaod omega-3 masnih kiselina.
Najviše je podatka o povoljnom djelovanju nabolesti srca, ali se može koristiti i u tretmanu povišenogkolesterola.
Obično se preporuča konzumacija jedne žličicednevno. Ne smije se zaboraviti da jedan gram lanenog ulja daje 9kcal, kao i ostala ulja, te tako doprinosi ukupnom unosu masnoća,za koje se ne preporučuje da prelaze 30% energetskog unosa.
Laneno ulje jedan od najvažnijih regulatoraženskih hormona. Preporučuje se svim ženama svake dobi, jer sgodinama imamo sve veću potrebu za omega kiselinama. Utječe naregulaciju hormona, na zdravlje krvožilnog sustava, kostijupogotovo.
Sprečava rizik od raka dojke. Laneno ulje jejedna od najjeftinijih kozmetika koje si možete priuštiti,svakodnevno uzimanje dvije jušne žlice lanenog ulja ili finosamljevenog lanenog sjemena će se najprije vidjeti na kosi, koži ina noktima. Dnevno treba minimalno uzeti barem dvije jušne žlice.