
Kupus mora tjedan do dva odležati u suhoj zračnoj prostoriji.Nakon toga se dobro očisti, lijepe tvrde glavice se ostave cijele,izreže im se držak u obliku lijevka, tako da ostane glavicačitava.
Ostale glavice ribaju se na ribežu, Na dnočiste drvene bačve stavi se nekoliko (4 do 5) klipova kukuruza i2-3 korijena očišćenog i izrezanog hrena, na to se sipa debelanaslaga ribanog kupusa i posoli sa 2 – 3 šake čiste soli, a tada sekupus vrlo čvrsto nabije teškim drvenim batom. Na kraju se poslažupriređene glavice.
U otvor na dršku doda se 1 žlica soli. Na ovajsloj se debelo nasipa: ribani kupus, nekoliko izrezanih dunja,lovorovog lista, par sitnih zelenih paprika, zrna od bibera inekoliko žlica soli, pa se opet čvrsto nabije. Postupak se ponavljasve dok zaliha traje. Najviši sloj mora biti uvijek ribani kupus.Što se kupus više nabije, tim je bolji.
Onda se pokrije čistom krpom, na koju se stavipoklopac, a na poklopac teško kamenje. U početku bačva mora stajatiu toploj prostoriji. Kada kupus počne postajati kiseo, odnese se nahladno mjesto.
Prvi puta se kiseli kupus „pere" kada je većkiseo, a kasnije svakih 8 – 14 dana. Način pranja: kamenje, daske ikrpa odstrane se, sva voda, koja se je gore nakupila, odlije se inadomjesti čistom hladnom vodom. Krpa, daske i kamen se vrlo dobrooperu u toploj vodi i te se opet vrati kiseli kupus po principu kaoi prvi puta.