Sve češće se nailazi na mlađe osobe koje se žale na bolove uleđima. Nekad je to bilo začuđujuće ali danas je postalo pravilo dase bol u leđima javlja u dvadesetim godinama.
Što to uzrokuje bol tako rano?
Iako smo punoljetni nama još svi kralješci nisu potpuno okoštanii još se formiraju, leđa su nam poprilično slaba. Da bi ih ojačalipotrebno je imati dobro razvijene leđne mišiće koji će svojimkontrakcijama održavati kralježnicu i naše uspravno držanje.
Stil života koji danas postaje uobičajen je da se punovremena provodi za kompjuterom, a ako ne tako onda na kauču predtelevizijom ili sjedi se na kavama. Rijetko tko svoje vrijemeodvaja za sport i pazi na svoje zdravlje bilo vježbom iliprehranom. Mnogi ne paze ni na pokrete koje rade niti položaj ukojem su im leđa dok podižu neke teže stvari. Kod još nerazvijenihleđa i slabijih mišića stradaju zglobovi,javljaju se bolovi u koljenu opterećuju se diskusi ispojevi kostiju, a takvo što treba izbjegavati. Slabiji mišići namneće pomoći da se držimo uspravno kada sjedimo i počinjemo sekriviti, opterećivati kralježnicu i s vremenom se javlja bol uleđima.
Dobro je na vrijeme primijetiti bolove i kada se točno javljajukako bi pravovremeno uspijeli reagirati i učiniti si veliku uslugupromijenom nekih svojih navika. Onaj tko može, bilo bi dobroplivati ili vježbati mišiće leđa. Mnogi preporučuju pilates u tomslučaju. Najmanje što možemo napraviti je pripaziti na našedržanje, pokušati da bude što pravilnije koliko god je to moguće.Postoje i razne vježbe koje može preporučiti doktor opće prakse ilipak ortoped. One se obično sastoje od istezanja leđa unaprijed iliunatrag te bočno, hodanja na prstima i sl.
Ono što je bitno je to da u mlađim godinama ta bol rijetkopostane kronična ako se pripazi.
Treba izbjegavati podizati teške stvari. Ako se već nosi većatežina treba paziti da se ravnomjerno rasporedi u rukama ako je tomoguće. Također treba paziti da kod podizanja veće težine koristimomišiće i pravilno se držima, a ne da tijelo uvijamo i opterećujemokralješke.
Problemi s kralježnicom, kad se jave, nikada nisu mali i akose jedan dio ošteti uvijek će zbog položaja patiti i još koji drugikralježnički zglob. Iz kralježnice nam izlaze svi živci bilomotorički ili osjetilni za inervaciju trupa i udova. Ako se oniuklješte ili se na njima radi pritisak to će se odraziti na drugidio tijela,a ne samo na kralježnici ili kao samo bol u leđima. Zatokakva god da je bol, kratka, povremena, mala, ili samo neugodanosjećaj ne treba ju zanemariti već odmah poduzeti potrebne mjerepredostrožnosti kako bi se ona zaustavili ili kako ne bi postalanepodnošljiva. Također, tako će se spriječiti i operacijski zahvatikoji su sigurni ako bol potraje ili se njezin intenzitet poveća.
Prije se bol u leđima javljala u kasnijoj dobi i bilaje, uglavnom, uzrokom artritisa. Danas se javlja ranije ali srećomnije odmah artritis taj koji ju uzrokuje već samo atrofičnostmišića. Kod nekih je to i težina trbuha koju kralježnica trebanositi ili pak kod bodybuildinga je to težina mišića koja jenepravilno raspoređena jer se određene grupe mišića jačaju,a nekese greškom zaboravljaju ojačati i nisu u mogućnosti biti potporakoštanome stupu. To se jednako da riješiti. Poanta svega jereagirati na vrijeme i suzbiti uzroke boli koja se javlja.