
Kairo (arapski: القاهرة) je glavni grad Egipta. Procjenjujese da njegova aglomeracija iznosi 15,2 milijuna stanovnika i potome je trinaesti grad po veličini u svijetu.
Dok je al-Qāhirah službeno ime grada, u lokalnom govoru se onobično naziva imenom same države Mişr na lokalnom dijalektu seizgovara Maşr. Ime al-Qāhirah znači "onaj koji potčinjava / onajkoji svladava". Ovo ime je dodijeljeno zbog toga što su mnogevojske kroz povijest pokušale osvojiti grad i bile uništene odstrane njegovih branitelja, ili su strane vojske bile uništene odboraca poslanih iz Kaira (poznatiji osvajači bili su Mongoli,Križari i Osmanlije).
Kairo je smješten na obalama i otocima Nila u sjevernomEgiptu, malo južnije od mjesta gdje rijeka napušta svoju pustinjomoivičenu dolinu i gdje se grana u tri rukavca započinjući deltuNila.
Najstariji dio grada je na istočnoj strani rijeke. Modernidio se postupno širi zapadno, okružujući zelene površine dolineNila. Zapadni dijelovi su sagrađeni u doba Ismaila Veličanstvenog,po uzoru na Pariz, sa širokim bulevarima, parkovima i otvorenimprostorima. Najstariji dio na istoku je potpuna suprotnost. Rastaoje nasumično kroz stoljeća i pun je uskih, zakrčenih staza. Dokzapadnim Kairom dominiraju zgrade vlade i državne zgrade u modernomstilu, istočni dio je ispunjen stotinama starih džamija koje služekao orijentiri. Obilno korištenje vode iz Nila omogućilo je graduda se širi ka istoku, dalje u pustinju. Mostovi povezuju Kairo sotocima Gezira i Roda, na kojima su smješteni mnogi vladini uredi imnoge kuće vladinih službenika. Mostovi se također pružaju prekoNila, povezujući grad s predgrađima Giza i Imbabah.
U pustinji Zapadno od Gize je dio drevne nekropole Memphis,na platou Gize, sa svoje tri velike piramide, od kojih je jednaKeopsova piramida (jedina preostala građevina od sedam drevnihsvjetskih čuda). Oko 18 kilometara južno od Kaira je smješten starigrad Memphis koji graniči s nekropolom Saqqara. Ovi gradovi sudrevne prethodnice Kaira.