
Bjelančevine trebaju podmiriti oko 20% ukupnih dnevnihpotreba. Glavni izvori bjelančevina u prehrani su meso, riba, jaja,mlijeko i mahunarke. Iako neke dijete s višim udjelom bjelančevinamogu dovesti do određenih kratkoročnih koristi poput bržeg gubitkatežine, takva prehrana se ipak općenito ne preporuča.
Osnovna zamjerka je u tome što hrana bogata bjelančevinamavećinom sadrži i viši udio masnoća pa to dovodi do njihovogpretjeranog unosa. Mora se znati da višak bjelančevina u prehranimože doprinijeti i slabljenju bubrežne funkcije u bolesnika sašećernom bolešću.
Vrijeme obroka je jednako važno kao i ono što jedete. Ako višejedete u jednom obroku, više inzulina ćete trebati da iskoristienergiju iz razgradnje namirnica. Ako jedete manje obroke tijekomdana, nećete trebati toliko inzulina za snižavanje šećera u krvi.
Ovdje su neke preporuke:
jedite najmanje 3 obroka tijekom dana i dva međuobroka
jedite svaki obrok otprilike u isto vrijeme svaki dan
ne preskačite obroke i nosite hranu sa sobom ako mislite danećete jesti na vrijeme
Kako vježbati s dijabetesom?
Vježba je moćan alat za kontrolu dijabetesa jer pomažeodržati šećer u krvi na normalnoj razini. Pitajte svog liječnika ovrstama aktivnosti koje odgovaraju vašim tjelesnim potrebama.Preporučuje se vježbanje najmanje 20 minuta, 3 do 4 puta na tjedan.Čak i 5 minuta svaki dan može napraviti veliku razliku!