
Oblaci su vidljive nakupine kapljica vode ili čestica leda(ili oboje) u atmosferi.
Topli zrak pun vlage podiže se u vis. Kad dosegne određenuvisinu, ohladi se. Na niskoj temperaturi topli zrak više ne možezadržati vlagu u obliku vodene pare, pa se ona pretvara u malenekapi vode ili komadiće leda i tako stvara oblake. Svi su oblaci,zato što se stvaraju na različitim visinama i temperaturama,potpuno različiti i neprestano mijenjaju svoj oblik. Uz to, oblacisu sastavljeni od različitih čestica koje, opet, ovise otemperaturi i visini.
Cumulonimbus je sastavljen od vodenih kapljica i naručito ugornjem dijelu od ledenih kristala. On također sadrži velike kišnekapi, snježne pahuljice, sugradicu ili krupna zrna tuče. Vodenekapljice i kišne kapi mogu biti prehladne. Horizontalne ivertikalne dimenizije Cumulonimbusa tako su velike da sekarakteristični oblici oblaka kao cjeline vide tek kad se oblakpromatra iz daljine. Kad se oblak nalazi točno iznad promatrača iligotovo iznad njega ne moľe se uočiti gornji dio Cumulonimbusa, alise prepoznaje po vrlo tamnoj bazi, grmljavini, pljuskovima i tuči.Cumulonimbusi se mogu javiti pojedinačno, ali mogu biti poredani uneprekinut niz; tada sliče velikom zidu. Obično se Cumulonimbusirazvijaju iz velikih i jako razvijenih Cumulusa procesomneprekidnog razvitka. Uvjeti za nastanak Cumulonimbusa slični suonima koji su povoljni za razvitak Cumulusa. Ponekad se mogurazviti i iz Altocumulusa ili Stratocumulusa čiji gornji dijeloviimaju oblik tornjeva. Također mogu nastati i pretvorbom ilirazvitkom Altostratusa i Nimbostratisa. Baza se nalazi na visini od400-1000 m, katkad više ili niže. Zimi je debljine 3-5 km; a ljetiod 8-10 km (maksimalno do 15 km). Daje električne pojave sijevanja,munje i grmljavine. Od ostalih pojava značajno je jako zaleđivanje,turbulencija, udari vjetra, tornada i uragani, te vidljivost kojamože biti manja od 10 m. Daje i oborinu: virgu, pljuskove kiše,snijega, prehladne kiše, solike, sugradice i tuče. Cumulonimbus jenajznačajniji oblak koji se pojavljuje u atmosferi, goleme jeenergije (procjena: nekoliko atomskih bombi) i uzročnik je mnogihprocesa.
Razlikujemo deset rodova oblaka:
cirusi (Ci) – ledeni, paperjasti oblaci, vlaknastog,koprenastog ili čupavog izgleda s bijelim, često svilenkastimsjajem. Oblačne niti su katkad ravne, katkad nepravilne izakrivljene, a katkad zamršeno isprepletene. Krajem dana,neposredno nakon zalaska Sunca, oni mjenjaju boju u narančastu,žutu, ružičastu i konačno postaju sivi. Oni nikad ne daju oborinu.
Kondenzirani trag koji ostavljaju zrakopolovi što lete navelikim visinama, zapravo su vrsta cirusnih oblaka. Trag se stvarakad se vodena para koju ispušta zrakopolov smrzava u ledenekristaliće.
cirokumulusi – (Cc) mali ledeni oblaci, slični "ovčicama",sastavljeni od malih, bijelih pjega, kao da nebo prekriva čipka.Raspoređeni su u više ili manje pravilnim prugama ili skupinama.Širina pojedinih elemenata oblaka ne prelazi 1 stupanj. Kroz rupicese vidi plavo nebo, među bijelim grudicama, zbog čega oblak možeizgledati kao mreža ili pčelinje saće. Ne daje oborine.
cirostratusi – (Cs) prozračni i ledeni, nalikmliječnobijeloj, neraščlanjenoj oblačnoj kopreni. Nebo prekrivajudjelomično ili cijelo. Budući da su tanki na njima se pojavljujehalo (krug – dvor oko Sunca ili Mjeseca). To je skup optičkihfenomena u obliku prstena, luka, križa ili svijetlećih točaka(lažno Sunce).
altokumulusi (Ac) – u tim se bijelim i sivim oblačićimamiješaju voda i led. Samo su srednji dijelovi oblaka gušći ideblji, pa izgledaju tamniji. Obično su to zasjenjene, priličnozdepaste "ovčice", okrugle ili valjkaste. Raspored je više ilimanje pravilan. Pojedini oblaci, široki 1 do 5 stupnjeva, bitno suširi nego cirokumulusi. Oborina iz altocumulusa ne pada.
altostratusi – (As) mješoviti oblaci od vode i leda,djelomično ili potpuno prekrivaju nebo kao jednolik, blago prugastili ravnomjeran sloj. Oblaci te vrste tako su debeli da običnopotpuno prekriju Sunce i ne uzrokuju halo pojavu (koji vrlopouzdano najavljuje naoblaku koja dolazi sa zapada , polako sesnižava i donosi oborine).
nimbostratusi (Ns) – snježnobijeli oblaci od vode i ledapotpuno prekrivaju Sunce kao jednobojni, sivi ili tamnosivi,potpuno zbijeni sloj. Ispod njega se obično stvaraju mali čupastioblaci. Tipični oborinski oblak iz kojeg pada mirna i jednoličnakiša ili sipi trajni snijeg.
stratokumulusi (Sc) – osnova tih sivih do bijelih,grudasto-slojevitih oblaka, sastavljenih od kapljica vode, uvijekje tamna. Kuglaste i kupaste mase mogu biti i valjkaste ilizaobljene. Pojedini dijelovi mogu biti širi od 5 stupnjeva. Premafizikalnom sastavu ubrajamo ih u vodene oblake.
stratusi (St) – vodeni oblaci, prekrivaju cijelo nebo, kaojednolični sivi sloj s gotovo jednolikom donjom granicom. Kad na teplosnate oblake sije Sunce, kroz njih jasno vidimo njihov obris inema pojave halo. Stratus na samom tlu nazivamo maglom.
kumulusi (Cu) – sastavljeni od vodenih kapljica, grudasti su,ponekad rastrgani, a većinom se pojavljuju u oštrim, grudastimoblicima pa se čine nabreknutima. Najčešće narastu vrlo visoko.Može ih se usporediti s divovskom cvjetačom. Dijelove oblaka kojeobasjava Sunce su blještavi, bijeli, dok je osnova vodoravna i vrlotamna, jer je u sjeni. Pripada u najljepše oblake.
kumulonimbusi (Cb) – teški i gusti vodeni oblaci, koji sejako protežu u visinu. Kad im se zaledi gornji dio, nazivamo iholujnim oblacima. Gornji ledeni dio toga divovskoga grudastogoblaka obično je spljošten i nalik na perjanicu. Može biti vlaknastili prugast. Općenito je kumulonimbus u gornjem dijelu sličannakovnju.
Izvor: wikipedia.org