
Pjegavost lista jagode, koja je jedan od najčešćih bolestijagoda, uzrokuje gljivica Mycosphaerella fragariae. Siva plijesanjagoda može znatno smanjiti urod jagoda. Zato je potrebna posebnazaštita jagoda i prihrana jagoda…
Sivaplijesan ima sljedeće simptome; zaraze na zelenim plodovima uočese smeđe, uleknute pjege ispod kojih je meso mekše od okolnog. Zakiše ili visoke vlage, takve plodove prekrije siva plijesan poputpaučine. Suzbijanje: mora se provesti kemijsko tretiranjedozvoljenim pripravcima i to u tri navrata: pred punu cvatnju,nakon pune cvatnje i nakon završene cvatnje.
Lisna pjegavost je vrlo česta u hladnim i vlažnimproljetnim mjesecima na mladom lišću, a u jačem intenzitetujavlja se kod uzgoja jagoda na otvorenom. Boja pjega kod ovebolesti mijenja se ovisno od starosti inficiranih listova, kao io klimatskim čimbenicima, temperaturi i vlazi.
Kada se sadnica primi i počne rasti može se startati sprihranom putem sistema za navodnjavanje. Jagode nakon sadnje iza vrijeme ukorjenjivanja traže dosta fosfora, a kalcij i dušikse dodaju za vrijeme intenzivnijeg porasta. Pred završetakvegetacije preporučuje se 1-2 puta folijarno prskanje s visokomdozom fosfora.