
Najčešće bolesti breskve su između ostalih: kovrčavostlista breskve, breskvin moljac, krastavost breskve i breskvinauš, stoga je potreba zaštita breskve kako bi se spriječilooboljenje tog ploda…
Naime, uzročnik kovrčavosti lista breskve je gljivicaTaphrina deformans koja prezimi na kori, u vršnim dijelovimagrančica i na ljuski pupova.
Stoga je potrebno u proljeće, čim lisni pupovi počnububriti, plodni organi gljive počinju klijati. Ako zaraženegrančice niste odrezali ujesen, zbog toga sada porežite sve vršnedijelove grančica i provedite plavo prskanje bilo kojim odfungicida na bazi bakra kao što su Bakreno vapno, Championtekući, Champion 50 WG, Nordox 75 WG, Nordox Super 75, Bordoškasuspenzija 20, Kuprolin i drugi, ili Plavim odnosno Crvenim uljemu dvaput jačim koncentracijama od preporučenih za prskanje uvegetaciji.
Plavo prskanje bresaka potrebno je zbog još jedne gljivičnebolesti, poznate pod nazivom krastavost ili pjegavost breskve, suzročnikom gljivicom Fusicoccum carpophilum. Ova bolest nijetoliko česta ali njezine zaraze mogu uzrokovati znatnije štete unasadima breskve, jer utječe na izgled i kakvoću samogaploda.
Krastavost breskve ovisi o ljetnim kišama. Bolest dolazi naplodovima i jednogodišnjim mladicama. Dok su plodovi mali, zarazenema, i to najvjerojatnije radi velike dlakavosti. Kad plodoviporastu, na pokožici se javljaju tamnosmeđe, gotovo crne pjege,širine 2-5 mm. Broj pjega se brzo povećava ako je kišno ljeto itom prilikom, pjege se spajaju. Na plodu je pokrivena cijelapokožica. Takav plod u pravilu pukne sve do koštice ili sesmežura i zasuši.