
Rezidba vinove loze i vezanjevinove loze je nužno za uzgoj grožđa, bilo da se radi da je ,vinova loza matilda, cardinal, odnosno kardinal i victoriarezidba i osnovne radnje su vrlo važne na pravilan načinobaviti…
Orezivanje vinove loze je prvii najvažniji posao u vinogradu. S rezidbom uravnotežujemo rodnosti kvalitetu grožđa, lozu potičemo ili usporavamo u rastu idjelujemo na njezinu životnu dob.
Vinograd i potom svaku lozuposebno pogledamo i ocijenimo njezin rast u protekloj godini.Kvalitetan prinos očekujemo na rozgvama, koje su najmanje 1 mduge, debele 7-10 mm. Rozgve duge 50 cm ili manje daju prinos sniskom šećernim stupnjem i s visokim kiselinama. Kratke rozgve suposljedica preopterećivanja ili sjene posebno, ako se privezanilucnjevi na krajevima križaju.
Jako je raširen uzgojni oblik,gdje rezidbom ostavljamo dva lucnja i dva reznika. Lucnjevi sudulji izdanci, debljine 7-10 mm, koji nose prošlogodišnji prinos(rodno drvo). Dužina lucnjeva je ovisna o sorti. Rodnijim sortamai sortama s velikim grozdovima režemo kraće lucnjeve 7-8 nodija,manje rodnim sortama s manjim grozdovima režemo dulje 10-12 pupa.Lucnjevi neka budu raspoređeni tako da ih lako kasnije savinemo iprivežemo na žicu, svakoga na svojoj strani. Reznik je kratkouzgojno drvo iz kojega ćemo u sljedećem ljetu rezati rodno drvo.Rez neka bude dug za 2-3 rodna oka (nodija). Neka buduraspoređeni tako da ne dobijemo pregustu krošnju u vegetaciji.Kod sorata s bujnim rastom pustimo samo po jedan reznik i jedančep (rozgva sa zelenim okom).
U vinogradima s većim brojemloze na hektaru, odnosno s manjim razmacima u vrsti, uzimamouzgojni oblik s jednim lucnjem. Kod tih oblika moramo računati naprinos lošije kvalitete. Režemo na jedan lucanj i jedan reznik.Dužina lucnja je za jedan do dva nodija dulja nego kod uzgojnogoblika s dva lucnja. Prednost toga oblika je u boljemosvjetljenju, boljoj prozračnosti i boljoj zaštiti od bolesti ištetnika. Prinos je nešto niži na pojedinačnoj lozi, ali ne i nacijeloj površini, ako smo taj uzgojni oblik predvidjeli već priosnivanju vinograda i tomu smo prilagodili razdaljinuvrsta.
Lucnjeve vežemo u tlu, svakogna svoju stranu. Nikada se dva lucnja ne smiju preklapati iprekrivati jedan drugoga jer ćemo kasnije dobiti pregustukrošnju. Dobre rezultate je pokazao vodoravan vez, gdje lucnje(reznike) vežemo u vodoravnom položaju po osnovnici. Mladice pocijeloj dužini rastu jednakomjerno, sve su u opskrbi hranjivimsastojcima jednako vrijedne.