
Orezivanje i rezidba kupina ovisi o vrstikupina, o čemu ovisi i održavanje i rezanje kupine. Kako orezatikupine?
Špaliri kupine
Uspravne i poluuspravne kupine zahtijevaju neki tip potpore zanjihove stabljike. Obično su to uspravni špaliri s dvije ili tripodupirajuće žice, ovisno o načinu formiranja, Špaliri koji seupotrebljavaju za kupine, zahtijevaju čvršće stupove, manjegrazmaka te čvršće podupirajuće žice jer su plodovi teški. Većinašpalira su uskog i uspravnog tipa, no neki sustavi formiranjazahtijevaju ukrižane.
Uspravne kupine
Ako se primjereno orežu, uspravne kupine ne zahtijevaju nikakvešpalire. Tokom prve godine, nakon sadnje, rastu u puzajućem oblikute su mnogi uzgajivači uvjereni da moraju upotrijebiti špalire. Noone postanu debele, uspravne prvogodišnje mladice tokom drugesezone te ne zahtijevaju špalire. Neke vrste bez trnja trebaju 2godine da bi se u potpunosti formirale u uspravni rast. Tokom prvegodine, formirajte mladice u razvoju, u blizini tla tj. bazebiljke. To ih drži podalje od kultivacije i špricanja. Dopustitemladicama da se razvijaju u redu te dopunite prazna mjesta da bi sedobila jedna kontinuirana živica. Odstranite sve mladice koje rastuizmeđu redova. Podrežite svu stabljiku do razine tla, na kraju prvesezone rasta. Neki mali uzgajivači te komercijalni uzgajivači utropskim krajevima koji beru voće za prijevoz zrakom, koristešpalire te dopuste da stabljika naraste do 12 -15 cm iznad špalira,prije nego odstrane vrhove stabljike. To im daje ekonomičnijuiskorištenost prostora za male uzgajivače te bolju dostupnost plodaza uzgajivače koji se bave svježim tržištem.
Ljetna rezidba nakon prve godine
Kada ljetorasti narastu do 0,9 – 1,2 m, odlomite ili odrežite 8 -10 cm od njihovih vrhova da bi se potakao razvoj grana. Budući dase mladice ne razvijaju jednako, prođite po nasadu nekoliko puta.Neki uzgajivači odstrane vrhove kad su mladice visoke 0.9 m tekasnije to povećaju na 1,2 m (Lipe 1986.). To im daje boljurasprostranjenost grana te veći urod.
Odrežite stare mladice poslije berbe ili tokom zime. Vrijemeodstranjivanja zavisi od dostupnosti radne snage. Odstranite višakmladica koje se nalaze ili u redu ili između redova.
Rezidba u stanju mirovanja
U sjevernim područjima gdje su kupine često oštećene zbog hladnihzimskih temperatura, nemojte podrezivati bočne grane sve do kasnezime. U to vrijeme postoji mala vjerojatnost daljnjeg oštećenja, aako se i dogodi, oštećeno drvo je vidljivo i može se odstraniti kodpodrezivanja.
Odstranite stare drugogodišnje stabljike, zajedno sa svim slabimili bolesnim stabljikama. Prorijedite mladice na 4-6 komada na 30cm. te odrežite bočne grane na dužinu do 30 -45 cm.
Rezidba puzajućih i poluuspravnih kupina
Puzajuće i poluuspravne kupine rijetko daju mladice iz korijenja.Sve nove mladice rastu, dakle, iz krajnjih pupova pri dnu biljke,te nije potrebno motikom vaditi višak mladica tokom ljeta.Ljetorasti puzajućih vrsta, su dugi i tanki. Kako se razvijaju,tako formirajte pola njih u svakom smjeru, paralelno s redom, tešto bliže bazi biljke da ne bi ometale kultivaciju. Ljetna rezidbanije potrebna, osim odstranjivanja starih mladica poslije berbe.Većina uzgajivača čeka do zime da bi odrezali staru stabljiku.Tokom ljeta neiskusni radnici teško određuju koje su stabljikestare pa neki uzgajivači, koji žele odstraniti stabljiku poslijeberbe, obojaju bazu mladica u proljeće sa bojom na bazi vode, prijepočetka rasta. To eliminira nesigurnost te ubrzava rezidbu.
Rezidba i formiranje za vrijeme mirovanja
Tamo gdje je klima hladnija, stabljike ostavite na zemlji, sve dokasne zime. Nekad su stabljike pokrivene slamom ili zemljom, da bise zaštitile od hladnoće. Formiranje bi trebalo završiti prije negošto pupoljci počnu bubriti. U tom stadiju razvoja, bilo kakavgubitak pupoljaka je nepotreban.
Podignite 8 -10 najsnažnijih stabljika te ih pričvrstite našpalire. Odstranite sve slabe stabljike te stare mladice. Izvor: kupinko.hr