
NEKOLIKO kapi biljnog ulja za bazu, potom kemotipizirana eterična ulja i vezivo ulijevaju se u plastične uloške (vagitorije) i tako nastaju vaginalete, odličan lijek za liječenje HPV-a (Humanog papilloma virusa), jedne od danas najčešćih spolno prenosivih bolesti koja pogađa oba spola.
U svojoj radionici priprema ih aromaterapaeut Saša Radulović koji se već šest godina profesionalno bavi francuskim modelom aromaterapije, specifičnom po upotrebi kvalitetnih, hladno prešanih eteričnih ulja.
– Vagitoriji pripremljeni specifično za HPV virus nisu ništa drugo nego modificirana stara i učinkovita kombinacija temeljena na francuskoj školi aromaterapije. Biljna ulja u vagitorijima nemaju samo funkciju "razblaživača", već su specifična po svojem protuupalnom, epitalizirajućem i antivirusnom djelovanju. Ključno biljno ulje zove se tamanu i djeluje protiv gljivica, virusa i bakterija. Tamanu kao samoniklo stablo raste u Polineziji i jugoistočnoj Aziji, a tamošnji su ga narodi nazivali svetom biljkom. Koristilo se za liječenje širokog spektra kožnih tegoba, od površinskih opeklina, preko ogrebotina, do uboda insekata… Moderna fitoaromaterapijska istraživanja dokazala su odlično djelovanje tamanu ulja kod svih vaginalnih infekcija, uključujući HPV – napominje Saša Radulović.
Eterična ulja kao sastojak vagitorija imaju provjereno djelovanje protiv najšireg spektra virusa. Ključno eterično ulje u djelovanju na HPV virus je eukaliptus polibrakteja koje sadrži visok postotak monoterpena, monoterpenskih aldehida i ketona koji pokazuju snažno djelovanje na sve virusne infekcije urogenitalnog trakta. Eterično ulje niaulija zbog sadržaja monoterpenola ima izrazito jak antivirusni učinak, uključujući djelovanje na HIV virus, a eterično ulje ravensare, iako blago za sluznicu i kožu, nema milosti prema infekcijama prouzročenim virusom.
Koliko ih treba
Uvijek svježe pripremljeni vagitoriji koriste se najčešće jednom dnevno. Stavlja se jedan vagitorij uvečer prije spavanja, tijekom 20 dana, između menstruacija. U slučaju potrebe ponavlja se dvadesetak dana u sljedećem ili sljedeća dva ciklusa. Prednost takvog terapijskog djelovanja na virus HPV-a prije svega je izostanak negativnih i nepoželjnih nuspojava, a terapija se u potpunosti može nazvati prirodnom.
S uljima konkretno
Francusku školu aromaterapije karakterizira korištenje većih doza eteričnih ulja te oralna, rektalna i vaginalna uporaba, a ne samo dermalna i inhalacijska primjena koja se češće spominje u anglosaksonskom pristupu. Eterična ulja koriste se smislenije, konkretnije, a svako ulje ima vrlo jasan popis indikacija, odnosno tegoba i bolesti kod kojih se koriste.
U prirodi je lijek
Posljednjih godina javnost postaje sve svjesnija da se u prirodi krije lijek. Aromaterapija sve se manje doživljava kao mirisna bočica. Eterično ulje u rukama stručnjaka je lijek, iz biljke pretočen u bočicu. Tek uspješnim izlječenjem ozbiljnijih zdravstvenih tegoba, ljudi počinju aromaterapiju doživljavati na taj način. Službena medicina u Hrvatskoj priznaje aromaterapiju kao komplementarnu granu, a ginekolozi upućuju pacijentice na korištenje provjerenih pripravaka spravljenih od eteričnih i biljnih ulja. U svijetu se danas puno radi na otkrivanju novih vrsta i indikacija eteričnih ulja. Prije nekoliko godina u Americi je održan kongres na temu liječenja stanica raka aromaterapijom, a puno se istražuje i smanjenje slobodnih radikala eteričnim uljima te djelovanje eteričnog ulja niaulija na virus HIV-a.
Savjete o aromaterapiji možete potražiti na internetskoj stranici: www.anias-de-moras.com.