
PREMA definicijiu rječniku, ljubomora je osjećaj bolnog nemira koji se javlja kad se izželje za ekskluzivnom pažnjom i posjedovanjem voljene osobe rađa strahda je ne izgubimo.
Moglo bi se reći i da je ljubomora svojevrsnamješavina straha i srdžbe: straha od gubitka voljene osobe i srdžbezbog pažnje koju ona poklanja nekom drugome. Kako god opisali osjećajekoji je prate, činjenica je da iza ljubomore uvijek stoji želja zaposjedovanjem i kontroliranjem druge osobe.
Korijeni u djetinjstvu
Prema Freudu ljubomora je posve normalan osjećaj svojstven svakomljudskom biću, a njezini su korijeni u djetinjstvu. Naime, odnajranijeg djetinjstva u svakome od nas postoji potreba da budemovoljeni, pa čak i da budemo draži roditeljima nego naša braća i sestre.Stoga se, kad na svijet dođu mlađa sestra ili brat, kod prvorođenogdjeteta javlja strah da će biti napušteno i zapostavljeno te da će svapažnja biti usmjerena prema "pridošlici". Na taj način rađa seljubomora među braćom i sestrama, a mnogo godina kasnije isti osjećajponovo izbija na površinu, ovaj put u odnosu na ljubavnog partnera. Ito je normalna pojava koju, prije ili poslije, svatko tko je u vezidoživi. No ako nas taj osjećaj počne gušiti, uznemiravati i uzrokovatistalno nezadovoljstvo, sumnjičavost i tugu, to je znak manjkasamopouzdanja jer ljubomornu osobu ne muče samo sumnje u partnerovuvjernost, već prije svega dvojbe o vlastitoj vrijednosti, sposobnostimaili izgledu. Upravo iz te nesigurnosti javlja se strah da ne zaslužujepartnerovu ljubav, a time i strah da će je izgubiti – strah koji sepretvara u ljubomoru prema svakome za koga mislimo da bi partneru mogaobiti privlačniji i zanimljiviji.
Što ako vam daje povoda
No što ako vam vašpartner, svjesno ili ne, zaista daje povod za ljubomoru? Ljubomora jezapravo rani signal za uzbunu koji upozorava na moguće prijetnje zavezu, pa ako mislite da imate dobrih razloga biti ljubomorni, važno jeda o tome razgovarate s partnerom. Pritom imajte na umu da način nakoji ćete razgovarati može učvrstiti ili razoriti vezu. I svakako,prije nego što počnete razgovor, nastojte se smiriti i hladne glavepreispitati je li vaš partner zaista učinio nešto što opravdava osjećajljubomore ili vi pretjerujete zbog straha i nesigurnosti u njegovuljubav i privrženost.
Želite li riješiti problem i osloboditi se sumnji koje vas muče,razgovor treba biti konstruktivan. Primjer dobrog pristupa koji moževoditi rješenju jest da partneru iskreno kažete: "Osjećam ljubomoru kadte kolegica zove kući i to zbog privatnog, a ne poslovnog razgovora.Voljela bih da poštuješ naše zajedničke slobodne trenutke." S drugestrane, svakako biste trebali izbjegavati optužujuće napade tipa: "Dase nisi usudio više nikada javiti toj ženi! Znam da se nešto događameđu vama i neću to trpjeti!"