
VLADA priprema zaokret u dosadašnjoj politici privlačenja ulaganja uhrvatsko gospodarstvo.
Novi cilj Banskih dvora glasi: želimo privućišto je moguće više investicija u tehnološki sektor, a voljeli bismo dau Hrvatsku dođu i jake i velike kompanije iz IT sektora, poput Googlea i drugih.
Tu nam je informaciju potvrdilo nekoliko sugovornika iz Vladinihkrugova, među kojima je i novi potpredsjednik Vlade za investicije Domagoj Ivan Milošević. Namjera je novog ekonomskog tima premijerke Jadranke Kosoru Hrvatsku dovesti što je moguće više kompanija iz IT sektora, koje sunas dosad zaobilazile u širokom luku, ulazeći na europsko tržišteuglavnom preko Irske.
Ishodište za regiju
– Želimo poticati ulaganja u sektor visokih tehnologija, jer je tograna u kojoj vidimo budućnost – ističe Milošević, koji vjeruje da biHrvatska, ostvare li se planovi Banskih dvora, mogla postati ishodištevelikih IT kompanija barem za regiju europskog jugoistoka, ako ne išire.Po novom, država bi posebno poticala investicije utehnološko-inovacijske aktivnosti, po kojima Hrvatska gotovo da jepriljepljena za europsko dno. To potvrđuju i podaci Eurostata, kojipokazuju da se za te svrhe u Hrvatskoj 2009. izdvajalo samo 0,84 postobruto domaćeg proizvoda (BDP), dok je prosjek na razini EU 2,01 posto.Štoviše, u pojedinim članicama Unije, poput Danske, Švedske ili Finske,ulaganja u istraživanje i razvoj u kriznoj 2009. premašila su tri postoBDP-a, što je i cilj EU u cjelini. Investicije u IT sektor zapošljavajuvisokoobrazovanu radnu snagu i znatno podižu konkurentnost gospodarstva.
Stoga bi se izmjenama Zakona o poticanju ulaganja, koji je na snazi od 2007., investitorima kojiovdje ulože novac u visoke tehnologije omogućilo bi da pravo napovlastice ostvare po labavijim uvjetima od drugih ulagača. Tako,primjerice, ulagač koji u Hrvatskoj u proizvodnju u IT sektoru uloži 10milijuna eura, više neće morati otvoriti 75 novih radnih mjesta, kakobi ostvario pravo na oslobađanje od plaćanja poreza na dobit tijekom razdoblja od 10 godina.
Za legalno neplaćanje poreza na dobit tijekom cijelog desetljeća ubuduće bi mu bilo dovoljno da zaposli 50 ljudi.
Odrediti strategiju
Izmjene Zakona o poticanju ulaganja pred Vladom bi se trebale naći najkasnije početkom travnja.
– Najavu poticanja ulaganja u IT sektor valja pozdraviti, jer bidržava konačno trebala odrediti strateške grane u koja želi privućiulaganja. No, da bismo privukli ulaganja treba promijeniti fiskalnupolitiku i potpore koje se daju gubitašima preusmjeriti u tvrtke kojepokreću proizvodnju i otvaraju radna mjesta – ističe Zdeslav Šantić, makroekonomist SG Splitske banke.
Porezne povlastice razbacane po zakonima
Velik problem u privlačenju ulaganja ostaje i razbacanost poreznihpovlastica kroz brojne propise. One nisu definirane samo Zakonom opoticanju ulaganja, nego i propisima o područjima posebne državne skrbii brdsko-planinskim područjima, kao i drugim zakonima. Drugetranzicijske zemlje, koje sunam konkurenti u borbi za ulagače, to suradile drukčije, pa su sve poticaje zapisale na jednom mjestu. Problemsu i brojna neporezna davanja, na državno i na lokalnoj razini, a njihbrojni ulagači ističu kao jednu od najvećih prepreka poslovnimaktivnostima. – Ulaganja su kao santa leda: jedna je trećina – a to suzakoni – vani, no dvije trećine su ispod površine, a to je primjena -upozorava jedan stručnjak za ulaganja.
Strana ulaganja u gospodarstvo od 2000. do 2010.
(u milijunima eura)
2000. 1140,6
2001. 1467,5
2002. 1137,9
2003. 1762,4
2004. 949,6
2005. 1467,9
2006. 2768,3
2007. 3679,0
2008. 4209,0
2009. 2128,6
2010.* 1169,5
Ukupno 21 880
* prva tri tromjesečja
Izvor: HNB