
BARACK Obama i njegova administracija pregovaraju s egipatskimdužnosnicima o prijedlogu ostavke Hosnija Mubaraka.
Trenutno se kaonajbolje rješenje nameće Omar Sulejman, a članovu vlade bili bi ioporbenjaci.Oni su već 4. veljače nazvali "Danom odlaska" jer vjeruju kako ćeegipatski predsjednik odstupiti s dužnosti zbog silnih pritisaka. A kaododatni bit će nastavak masovnih prosvjeda u Kairu. Njihov intenzitetbit će snažniji nego kod prethodnih, najavljuju organizatori. A totreba shvatiti ozbiljno jer na prošlim masovnim prosvjedima poginulo jeosmero ljudi, a približno tisuću ih je bilo ranjeno.
Mubarak to sve ne prati šutke. Žestoko se obrušio na novinare svjetskihmedija, što su prihvatili i njegovi pristaše pa je tako na ulicamaKaira zabilježeno više fizičkih napada na predstavnike sedme sile.- U posljednja 24 sata zabilježeno je 26 napada na novinare, 30uhićenja, a osmero ih je ostalo bez opreme – rekao je Joel Simon izOdbora za zaštitu novinara.Iako osude na takvo ponašanje stižu sa svih strana, baš kao i osudenjegova režima, Mubarak ne odstupa od svoje retorike.
– Brine me samo moja država, moj Egipat. Ako ga sad napustim nastupitće stanje kaosa, a to ne mogu dopustiti – rekao je Mubarak u obraćanjunaciji i dodao kako za nasilje nije kriv on niti njegova vlada većpolitički protivnici koji ga žele svrgnuti svim silama.
Istodobno, u cijelom svijetu prosvjednici su ujedinjeni protivMubaraka. Od Tajlanda, Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije,Francuske pa sve do Kanade