
ŠKOLSKI ravnatelji su na nogama: zbog zakonskih odredbi da se doslovno svim čelnicima škola krajem ove godine, kako tvrde, “nasilno“ prekidaju mandati i pokreću reizbori, kao i novosti da će se njihov mandat ubuduće, umjesto na neodređeno, sklapati na određeno vrijeme od pet godina, krovne udruge ravnatelja osnovnih i srednjih škola podnijele su zahtjev Ustavnom sudu za ocjenom ustavnosti Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi.
Primorčev propis
Taj zakon, podsjetimo, donesen je 2008. godine u vrijeme ministra Dragana Primorca. On je propisao da svi ravnatelj, a to se posebno odnosi na osnovne škole i ravnatelje s VŠS-om, od 1. 1. 2012. godine moraju imati VSS. Sukladno tome, krajem ove godine prestali bi mandati svim ravnateljima, bez obzira jesu li izabrani prije dva mjeseca ili 20 godina, i bez obzira na stručnu spremu, te bi se krenulo u reizbore.
Do okončanja natječajnog postupka škole bi vodili v.d. ravnatelja, s tim da se osobe s VŠS-om više ne bi mogle kandidirati za čelno mjesto u školi i, faktički, ako ne udovoljavaju uvjetima za povratak u nastavu – završili na cesti. Od 875 ravnatelja u osnovnim školama njih gotovo 40 posto ili oko 340, ima VŠS. Problem dodatno komplicira odredba prema kojoj će se budućim ravnateljima mjesto u nastavi “čuvati“ samo do isteka najviše dva petogodišnja mandata. Već nakon trećega, ako ne budu ponovno izabrani, mogu računati na otkaz, te plaću još četiri mjeseca.
– To je potpuno neprihvatljivo. Nismo protiv toga da ravnatelji imaju VSS, ali tražimo prijelazno razdoblje, odnosno da se rokovi za stjecanje VSS-a i reizbor ravnatelja prolongiraju do 2015. godine – naglašava Nikica Mihaljević, predsjednik Udruge ravnatelja osnovnih škola, koja je zajedno s Udrugom srednjoškolskih ravnatelja podnijela tužbu Ustavnom sudu.
Iako su se od 2008. godine mogli doškolovati (što bi uglavnom zahtijevalo dvije dodatne godine), ravnatelji s VŠS-om našli su se u stupici. U Hrvatskoj, naime, uvođenjem Bolonjskog procesa ukinuti su izvanredni studiji, pa gotovo da i nije bilo mogućnosti za doškolovanje u struci.
Izlaz u BiH
Nije tajna da su brojni VŠS-ovci izlazak iz kovitlaca zakonskih zavrzlama pronašli u BiH – na Filozofskom fakultetu u Mostaru i njihovoj ekspozituri u Orašju. Prema sindikalnim procjenama, na tim međunarodno priznatim učilištima nalazi se čak 150 ravnatelja s VŠS-om iz Hrvatske, koji ondje pokušavaju doći do sveučilišne diplome.
Osim toga, pomaknu li se rokovi do 2015. godine, procjene su da bi čak polovina ravnatelja s VŠS-om ispunila uvjete za odlazak u mirovinu. No, čini se da su i u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta svjesni problema, te pripremaju zakonske izmjene prema kojima će se svi rokovi, uključujući i reizbore, pomaknuti do 2015. godine.
Prema riječima državne tajnice za osnovno školstvo Dijane Vican, trenutačno se o tome razgovara s ravnateljima, predstavnicima udruga i sindikatima.
– Razmatramo te zahtjeve, samim tim što na visokoškolskim ustanovama nisu organizirani izvanredni studiji na kojima bi ravnatelji s VŠS-om mogli steći potrebne kvalifikacije – kaže Dijana Vican.
Ona ističe kako će, i zbog potrebe za cjeloživotnim obrazovanjem, naš sustav visokog obrazovanja uskoro dobiti i takvu mogućnost dokvalifikacija.
Dragun: Završio sam studij u Mostaru
Moja iskustva sa sveučilištem u Mostaru su odlična. Nije bilo lako s 50 godina života ponovno sjesti za radni stol i učiti, ali to je trajalo samo prvih mjesec-dva. Kasnije me materija zainteresirala i sada sam ondje na poslijediplomskom studiju, a napisao sam i knjigu Odnosi s javnošću u obrazovanju – prepričava svoje iskustvo ravnatelj splitske Osnovne škole “Sućidar” Vlade Dragun, koji je na čelu te škole već 20 godina.
On je još prije tri godine odlučio svoj VŠS status zamijeniti VSS-om, pa je, kaže, u nedostatku takve mogućnosti u Hrvatskoj s još nekolicinom poznanika potegnuo put Mostara. U Mostaru je završio studij odnosa s javnošću, što mu je za mjesto ravnatelja dovoljno.
Naime, naš zakon ne propisuje koje struke treba biti ravnatelj, važno je da najmanje osam godina radi u obrazovnim ustanovama, od čega pet godina u nastavi. Studij u Mostaru košta oko 800 konvertibilnih maraka po semestru, a za diplomu Dragunu je trebao položiti 20-ak ispita u dvije godine.